Gündem Haberleri

  Harp okulları dahil 1995’e kadar af

  Hürriyet Haber
  15.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  TBMM Milli Eğitim Komisyonu, her ne sebeple olursa olsun üniversiteleriyle ilişiği kesilen öğrencilere 1980’den sonraki 12. ve en geniş affı kabul etti.

  Aftan 7 Haziran 1995’den sonra okullarıyla ilişiği kesilen ön lisans, lisans tamamlama, lisans, pedagojik formasyon, lisans üstü, tıpta uzmanlık ve sanatta yeterlik öğrenimi gören öğrenciler yararlanacak. Düzenlemenin kapsamına önergeyle Türk Silahlı Kuvvetleri’ne bağlı harp okulları, Gülhane Askeri Tıp Akademisi, astsubay meslek yüksek okulu ile üç yıllık Gevher Nesibe Sağlık Enstitüsü de alındı. Ayrıca 1980 sonrası çıkartılan aflardan hiç bir şekilde yararlanmayanlar da bu kanun kapsamına alınacak. 400 bini açıköğretim öğrencisi olmak üzere 640 bin öğrencinin yararlanması beklenen tasarının önümüzdeki hafta Genel Kurul’da yasalaşması bekleniyor. Düzenlemeden yararlanmak isteyenler tasarının yasalaşmasının ardından iki ay içinde başvurabilecekler. Devamsızlıktan kalınan dersler için bir öğrenim yılı devam ve 4 sınav hakkı tanınacak. Başarısız olanlara ise devam zorunluluğu yok. Not ortalaması nedeniyle sınıfta kalmış olanlara, bir üst sınıfa bir öğrenim yılı devam etme ve istedikleri üç dersten not yükseltmek için iki sınav hakkı verilecek.

  Askerlik görevini yapmakta olanlar terhislerini, gözaltında veya tutuklu bulunanlar ise bu haktan yararlanmak için, bu hallerinin sona ermesini takip eden iki ay içinde ilgili yükseköğretim kurumuna başvurabilecekler.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı