Gündem Haberleri

  Hariri suikastı zanlısı, Türkiye'den e-mail atmadı

  ANKA
  26.10.2005 - 13:19 | Son Güncelleme:

  Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan, Hariri suikastı zanlısının Türkiye’den e-posta gönderdiği yolundaki ifadelerin yer aldığı raporun ilerleyen bölümlerinde, sözkonusu e- postaların Türkiye’den değil Şam ve Lübnan’dan gönderildiğinin tespit edildiğinin aktarıldığını söyledi.

  Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Namık Tan, Eski Lübnan Başbakanı Refik Hariri’ye düzenlenen suikastın zanlısı ile ilgili soruşturmada bazı Suriyeli yetkililerin, zanlı Ahmet Ebu Addass’ın Türkiye’de saklandığı ve Türkiye’den e-posta gönderdiği yönündeki ifadeleri bulunduğu yolundaki haberlere açıklık getirdi.
  Tan, bir soru üzerine yaptığı açıklamada aynı raporda, yapılan araştırmalar sonucunda Ebu Addass’ın Türkiye’den gönderdiği idia edilen e-postalardan ilk üçünün Şam’dan dördüncüsünün ise Lübnan üzerinden yollandığının anlaşıldığının aktarıldığını belirtti.

  Raporda, Ebu Addass’ın yardımcısı olduğu ifade edilen Halid Mithat Taha’nın, Addass’ın kaybolduğu tarihten bir gün önce 15 Ocak 2005 tarihinde karayoluyla Suriye’den Lübnan’a geçtiği ancak yasal çıkış kaydı olmadığı için Lübnan’ı yasadışı yollardan terkettiğini inanıldığının kaydedildiğini söyledi.

  Tan, raporun ilerleyen bölümlerinde de "Ebu Addass’ın ortadan kaybolduğu tarihten bir gün önce Suriye’den Lübnan’a giriş yapmış olmasının ve adı geçen kişinin e-posta mesajlarının gerçekte Suriye’den geldiği halde sanki Türkiye’den gelmiş gibi gizlenmeye çalışılmasının basit bir rastlantı gibi görülümeyeceği, bu durumun Ebu Addass’ın akıbeti konusunda Suriye’nin dahli bulunduğuna işaret edildiği kaydedilmektedir" diye konuştu.
  Namık Tan, bu yüzden basında yer alan iddiaların raporda kayıtlı hususlarla örtüşmediğini söyledi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı