Gündem Haberleri

  "Harika çocuklar" aynı sahnede

  Hürriyet Haber
  21.04.2004 - 11:51 | Son Güncelleme:

  Müziğin evrensel dili, üç küçük sanatçıyı 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda aynı sahnede buluşturacak. ''Piyanonun harika çocuğu'' Emrecan Yavuz, Rusya'dan konuk olan kemancı Elizaveta Laskova ve balalayka sanatçısı Pavel Terebilenko ile bugün Ankara'da Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası eşliğinde konser verecek. Orkestrayı şef Emin Güven Yaşlıçam yönetiyor.

  Rusya'dan Başkent'e konuk olan küçük sanatçılar, kendi ülkelerinde''harika çocuklara'' sanat alanında destek veren Spivakov Vakfı bünyesinde bulunuyor.

  Vakfın 300 çocuğunun arasında yer alan iki küçük sanatçı, başka ülkelere giderek konserler veriyor, farklı kültürlerle tanışıyor. 

  Müziğe piyanoda başlayan, ancak daha sonra kendi deyimiyle ''balalaykaya aşık olan'' Terebilenko, Türkiye'ye ilk kez geldiğini ve çok sevdiğini söyledi.

  CSO ile aynı sahneyi paylaşmanın kendilerine büyük heyecan verdiğini anlatan Pavel Terebilenko, ''CSO, dünyanın en eski orkestralarından biri ve biz ismini kendi ülkemizde de çok sık olarak duyduk. Dün CSO ile ilk provamızı yaptık. Bizi çok sevdiler, yorumumuzu beğendiler ve ayakta alkışladılar. Yaşadığımız atmosfer müthiş'' dedi.

  Balalayka ile müzik yapmanın kendisini çok mutlu ettiğini ifade eden Terebilenko, ''Biz burada çok önemli bir görev üstleniyoruz. Çocuk bayramında büyüklerin karşısına çıkacağız. Yani, ülkemiz adına buraya gelen barış güverciniyiz'' diye konuştu.

  Emrecan Yavuz ile de hemen kaynaştıklarını anlatan Terebilenko, yaşadıkları iyi iletişimi, ''Hemen anlaştık, çünkü bizim dilimiz aynı;do, re, mi, fa, sol...'' sözleriyle dile getirdi. Terebilenko, konserde Vivaldi'nin ''keman konçertosunu'' balalaykası ile yorumlayacağını söyledi.

  13 yaşındaki başarılı keman sanatçısı Elizaveta Laskova ise kemanla 6 yaşında tanıştığını ve bir daha kopamadığını söyledi. Başkent'te 23 Nisan Ulusal Egemenlik Çocuk Bayramı'na konuk olmanın gurur verdiğini ifade eden konuk sanatçı, konserin kendisini çok heyecanlandırdığını söyledi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı