Gündem Haberleri

  Harem- selamlık Fetih Yürüyüşü

  Eraydın AYTEKİN- Hilal YÜKSEL/SİVAS, (DHA)
  24.05.2008 - 16:45 | Son Güncelleme:

  SİVAS’ta, İstanbul’un Fethi'nin 555'inci yıldönümü nedeniyle gerçekleştirilen etkinlikler kapsamında yürüyüş düzenlendi. Mehter marşı eşliğinde gerçekleştirilen yürüyüşte, erkekler önde, kadınlar arkada yürüdü, ‘Biz Fatih'in askerleriyiz’ sloganı atıldı.

  Anadolu Gençlik Derneği Sivas Şubesi’nce düzenlenen Fetih Yürüyüşü'ne yaklaşık 300 kişi katıldı. Ethembey Parkı'nda toplanan kalabalık, ellerinde bayrak, pankart ve dövizlerle trafiğe kapatılan Mevlana Caddesi'nde yürüdü. Ses yayın aracından yayınlanan mehter marşı eşliğinde gerçekleştirilen yürüyüşte kadınlar ve erkekler ayrıldı. Erkeklerin arasında yer almayan kadınlar, onları sessizce arkadan takip ederek Mevlana Meydanı'na geldi. O dönemin kıyafetlerini giyen 3 atlının da yer aldığı yürüyüşe katılanlar, ‘Biz Fatih'in askerleriyiz’ sloganı attı.

  Yürüyüş sırasında erkeklerin arasında yer almayan kadınlar Mevlana Meydanı'nda da ayrı yerlerde durdu. Burada düzenlenen etkinlikte konuşan Anadolu Gençlik Derneği Şube Başkanı Vahdettin Altun, Fetih kutlamaları çerçevesinde ülke genelinde düzenlenecek olan 555 programdan 13’ünün Sivas’ta gerçekleştireleceğini söyledi. Altun, “Bir milletin asıl gücü, topu, tüfeği, tankı, yer altı ve üstü zenginlikleri değil, imanlı ve inançlı gençleridir. Biz yaşı ve inancı ne olursa olsun, inancı ve ideali uğruna fedakarlık yapanları genç sayıyoruz. Fatih’i ve fethini iyi anlamak zorundayız. Önce Fetih ruhuna sahip Fatihler yetiştirmeliyiz. Fatihler yetiştirmenin ilk şartı iffet ve haya sahibi, çocuğunu abdestsiz emzirmeyecek kadar hassas analara sahip olmaktır” dedi.

  Konuşma sırasında zaman zaman tekbir getirenler oldu. Altun'un konuşmasının ardından yürüyüşe katılanlara bulgur pilavı ile şerbeti ikram edildi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı