GeriGündem Hareketlilik sürüyor... ÖSO teyakkuza geçti... İşte son durum
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hareketlilik sürüyor... ÖSO teyakkuza geçti... İşte son durum

Hareketlilik sürüyor... ÖSO teyakkuza geçti... İşte son durum

Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna yönelik operasyon sinyali vermesinin ardından Suriye’nin Menbiç bölgesinde başlayan hareketlilik devam ediyor. Suriye sınırındaki birliklere takviye amaçlı gönderilen askeri araçlar Kilis'e ulaştı.Terör örgütü PKK/PYD'nin rejim güçlerine bıraktığı Arimah hamlesi sonrası, ÖSO unsurları Menbiç’in özellikle güney ve kuzeyinde teyakkuza geçti.

Türkiye'nin çeşitli birliklerinden gönderilen, aralarında tank, zırhlı iş makinesi ve mühimmat yüklü tırların da bulunduğu askeri araçlardan oluşan konvoy, Elbeyli ilçesine geldi.

Geniş güvenlik önlemleri altında gönderilen sevkiyatın, Suriye sınırında konuşlu askeri birliklere takviye amaçlı olduğu öğrenildi. 

NELER YAŞANDI?

Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna yönelik operasyon sinyali vermesinin ardından Suriye’nin Menbiç bölgesinde başlayan hareketlilik ise devam ediyor. ABD askerlerinin ülkeden çekilme kararının ardından Özgür Suriye Ordusu unsurları olası tehdit ve saldırılara karşı Menbiç’in özellikle güney ve kuzeyindeki cephe hatlarını güçlendirirken, kentin batı kırsalındaki Arimah beldesi terör örgütü PKK/PYD tarafından rejim güçlerine bırakıldı.

Terör örgütü PKK/PYD denetiminde olan ve Türk ve ABD askerlerinin devriye görevi yaptığı Menbiç, Fırat’ın doğusuna yönelik yapılacak yeni harekat öncesi Fırat’ın batı yakasında olmasına rağmen stratejik önemi nedeniyle gözlerin çevrildiği adres oldu. TSK’nın olası operasyonu öncesi ABD’nin de askerlerini Suriye’den çekeceğini duyurmasının ardından iyice çıkmaza giren terör örgütü PKK/PYD, bu kez rejim güçleri ile anlaşma yoluna gitti.

ÖSO TEYAKKUZDA

Zeytin Dalı Harekatı öncesi de elindeki bölgeleri TSK’nın almaması için rejim güçlerine bırakmak için girişimleri olan terör örgütü, Özgür Suriye Ordusu’nun güney ve kuzey cephelerine takviye yaparak pozisyonlarını güçlendirdiği Menbiç’in batısındaki Arimah beldesinin kontrolünü rejime devretti.

Beldenin kontrolünün rejime bırakıldığının duyulmasının ardından Menbiç’teki cephe hatlarında bulunan ÖSO unsurları olası saldırılara karşı teyakkuz durumuna geçti.

Fırat Kalkanı bölgesinde bulunan üslerde konuşlu TSK birlikleri de bu gelişmenin ardından bölgedeki hareketliliği yakından takip etmeye başladı.

Öte yandan terör örgütü PKK/PYD’nin, Menbiç ve Fırat’ın doğusunda TSK ve ÖSO’nun operasyonuyla elindeki bölgeleri kaybetmemek için kontrolü rejime devretmek amacıyla Esad yönetimi ile temas halinde olduğu bildirildi.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

 

Son 24 saatte ne oldu (25.12.2018) 2İşte Türkiye ve dünya gündemine dair gelişmeler, son 24 saatte yaşanan olaylar..

Yorumları Göster
Yorumları Gizle