Gündem Haberleri

  Harç dayağı

  DHA
  24.07.2009 - 10:18 | Son Güncelleme:

  İzmir'de üniversite harçlarına yapılan zammı protesto eden 30 kişilik öğrenciler önce dayak yedi sonra da pankart için ceza ödedi. Öğrencilere karşı kullanılan aşırı güç üzerine çevredeki vatandaşlar tepki gösterdi.

  HARÇ İÇİN MEYDAN DAYAĞI - GALERİ

  İzmir Hilton oteli önünden dün AKP Konak İlçe Başkanlığına kadar yürüyen İzmir Öğrenci Kolektifleri üyesi 30 kişilik grup, bugün de Konak'taki Yeni Karamürsel mağazası önünde öğle saatlerinde toplandı. Buradan İzmir Büyükşehir Belediyesi önüne yürüyen öğrenciler, öğrenim harcı zamlarını protesto etti. Öğrenciler Konak Meydanı'ndaki belediye binası önünde protestolarını sürdürürken, bir grup öğrence belediye binasının çatısına çıkıp ‘Harçlara hayır’ yazan bir pankart açtı. Durumu farkeden zabıta memurları pankartı toplayıp üç öğrenciye Kabahatlar Yasası gereği 200'er TL ceza kesti.

  BİBER GAZLI COPLU MÜDAHALE

  Öğrenciler daha sonra imza kampanyası ve halkı bilgilendirme gerekçesiyle belediye önüne çadır kurmaya kalkışınca polisin müdahalesiyle karşılaştı. Polisin ‘Dağılın’ uyarısına aldırmayan öğrencilere müdahalesi sert oldu. Biber gazı ve cop kullandı. Biber gazından bazı sivil polisler de etkilendi. Kelepçelenen öğrenciler zorla meydandan götürülürken, bazı vatandaşlar bu duruma tepki gösterdi. Eyleme katılan öğrencilerin tamamı gözaltına alındı. Polisin sert müdahalesi polis otobüsünde de devam etti. Kelepçelenen öğrenciler zorla meydandan götürülürken bazı vatandaşlar bu duruma tepki gösterdi.

  KOCAELİ'NDE OLAYSIZ PROTESTO

  Kocaeli'nde bir grup üniversite öğrencisi,  harçlara öngörülen zammı protesto etmek amacıyla oturma eylemine başladı. Kendilerini “Kocaeli Üniversitesi Öğrenci Kolektifleri” olarak  adlandıran grup, Sabri Yalım Parkı'nda siyah bezle örttükleri panoya “Harçlara  yüzde 500 zam geldi”, “Bu harç üniversitede tutmaz” yazılı pankart astı.

  Slogan atan grup adına açıklama yapan Ulaş Yılmaz, AK Parti'nin yaptığı  zamların hız kesmeden devam ettiğini ileri sürdü.
  Yüksek Öğretim Kurulu'nun (YÖK) yaklaşık 10 gün önce Bakanlar Kurulu'na  gönderdiği üniversite harçlarındaki artış önerisinin birinci öğretimde yüzde 8,  ikinci öğretimlerde ise yüzde 100 ile 500 arasında değiştiğini ifade eden Yılmaz,  bu artışların kısa sürede Bakanlar Kurulunca onaylanacağını savundu.

  Yılmaz, “Kocaeli Üniversitesi öğrencileri olarak YÖK'ün bu  uygulamalarına karşı yıllardan beri verdiğimiz mücadeleyi parasız, bilimsel,  nitelikli eğitim haklarımızı alıncaya kadar devam ettireceğimizin teminatını  veriyoruz. Zamların geri alınmasını değil okumamıza engel olan harçların tamamen  kaldırılmasını istiyoruz” dedi.

  Açıklamanın ardından, grup, “AKP'nin YÖK'ünü, YÖK'ün harcını  istemiyoruz” yazılı pankart açarak, saat 08.00'e kadar sürecek oturma eylemine  başladı.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı