Gündem Haberleri

  Harbiye'ye Papa Roncalli Sokağı

  Hürriyet Haber
  11.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Uzun yıllar Vatikan Temsilcisi olarak Türkiye'de bulunan ve Vatikan tarafından Aziz ilan edilen Papa 23'üncü Jean Roncalli'nin adı, dün törenle Harbiye'de uzun yıllar oturduğu sokağa verildi.

  Papa 23'üncü Jean Roncalli'nin 1935-1944 yılları arasında Papalık Temsilcisi olarak bulunduğu İstanbul'da ikamet ettiği Ölçek Sokak'ın adı Şişli Belediye Meclisi'nin aldığı kararla ‘Papa Roncalli Sokağı’ olarak değiştirilmişti. Törene, Vatikan Kültür Bakanı Kardinal Paul Poupard, Fener Rum Patriği Bartholomeos, Ermeni Patriği II'nci. Mesrob ile yahudi cemaatini temsilen Hahambaşı Vekili İshak Haleva katıldı. Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, ‘‘Papa 23'üncü Jean Roncalli, ‘Türk Ulusu uygarlık alanındaki yerini en kısa sürede alacaktır' demiştir. Türk Ulusu, çağdaş uygarlık alanındaki yerini Papa 23'üncü Jean Roncalli ile alacaktır’’ dedi. Sarıgül, önümüzdeki günlerde ‘Papa Roncalli Sokağı' sakinleri arasında çekilecek kura ile belirlenecek 10 kişinin Papa Roncalli'ye saygılarını sunmak için Vatikan'a gönderileceklerini söyledi.

  Vatikan Kültür Bakanı Kardinal Paul Poupard da ‘‘Papa Roncalli'yi, dünyanın en güzel kenti dediği, harika metropol, eski Konstantinopolis'in sürekli sakini ilan ederek karşılık vermeniz ülkenizin onurunadır’’ dedi. Kardinal Poupard, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül'e üzerinde Papa Roncalli'nin kabartması bulunan bir madalyon hediye etti. Vatikan Kültür Bakanı Kardinal Paul Poupard törenden sonra St. Esprit Kilisesi'nde düzenlenen ‘Şükran ayini' ne katılarak ayini yönetti. Ayine Fener Rum Patriği Bartholomeos ile, Ermeni Patriği Mesrob II de katıldılar.

  Papa Roncalli anısına konser

  Papa 23'üncü Jean için düzenlenen anma törenleri çerçevesinde önceki gece Atatürk Kültür Merkezi'nde bir konser verildi. ‘Vatikan Konseri' olarak adlandırılan konsere Kültür Bakanı İstemihan Talay ve Vatikan Kültür Bakanı Kardinal Paul Popupard'ın yanı sıra 3 gün süren törenler için İtalya'dan gelen konuklar katıldı. İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası, korosu ve solistleri, Nezih Seçkin'in şefliğinde Yunus Emre Orotoryosu ve Alleluia Mesiah Orotoryosu'ndan bölümler seslendirdi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı