GeriGündem Harama savaş
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Harama savaş

Kırşehir'de Ahilik Haftası Şenlikleri'ne katılan Başbakan Yılmaz, siyaseti haramdan ve yalandan kurtarıp, millete hizmet etmenin aracı haline getireceklerini söyledi. Yılmaz, Türkiye'nin sen ben kavgasıyla kaybedecek zamanı olmadığını da belirtti.

Ahi Evran takipçilerinin ''işine hile ve yolsuzluk, aşına haram'' katanları hiçbir zaman affetmediğini söyleyen Başbakan Mesut Yılmaz, ''Türkiye'nin artık kısır çekişmeler ve sen ben kavgası ile kaybedecek vakti yok'' dedi. Yılmaz, Kırşehir'de Ahilik Haftası Şenlikleri'ne katıldı. Beraberinde Sağlık Bakanı Halil İbrahim Özsoy, Devlet Bakanı Eyüp Aşık ve bölge milletvekilleriyle kente gelen Yılmaz, burada top atışları ve mehteran gösterisiyle karşılandı. Yılmaz, Ahi Meydanı'nda kalfalıktan ustalığa geçişi simgeleyen 'şed kuşanma' törenini izledi. Yılmaz'a, esnaf odaları başkanları tarafından Ahilik postu ve Ahi Evran'ın kullandığı asanın benzeri hediye edildi. 'Ahi Evran'ın Postnişi' (veliahtı) ilan edilen Yılmaz, ''Siyaseti yalandan, haramdan kurtararak millete hizmet etmenin bir aracı haline getirmek zorundayız. İnanıyorum ki, Ahi Evran ruhu bu hizmet şevkimizi daha da artıracak'' dedi. Ahilik bayramına uluslararası bir nitelik kazandırmak gerektiğine işaret eden Yılmaz, ''Bizi biz yapan değerleri insanlıkla buluşturmalıyız'' dedi. Esnaf ve sanatkarların içinde bulunduğu durumu daha geniş bir katılımla ele almak gereğine inandıklarını ifade eden Yılmaz, şunları söyledi: ''Esnaf ve sanatkarlar Türk ekonomisinin belkemiğidir. Biz bu düşünceden yola çıkarak 1980'li yılların başında kalkınma çabamızın odağına ortadireği, esnaf ve sanatkarı güçlendirme hedefini koyduk. Anadolu illerinin kalkınmasında esnafın büyük rolü oldu.'' Yılmaz, yurt çapında 8 üniversitenin kurulmasını öngören yasa tasarısını yakında Meclis'e getireceklerini, bu iller arasında Kırşehir'in de yer alacağını söyledi. Yılmaz, daha sonra yeni yapılan Meral Kılıçözü Anaokulu'nun açılışına katıldı. Dünyanın 12 yıllık zorunlu eğitime geçtiği dönemde Türkiye'de 8 yıl mücadelesi verdiklerini, önlerine engeller çıkarıldığından yakınan Yılmaz, ''Ama kararlıyız. Türkiye'yi geri kalmışlıktan, cehalet utancından kurtarmaya ahdettik'' dedi.

Hava muhalefeti

Başbakan Mesut Yılmaz, kötü hava koşulları nedeniyle 33'üncü Esnaf Bayramı törenlerine katılacağı Kırşehir'e, helikopter yerine karayoluyla gitti. İstanbul'dan Ata uçağıyla Kayseri Erkilet Askeri Havaalanı'na inen Yılmaz, şiddetli yağmurdan şemsiyeyle korundu. Yoğun yağış nedeniyle helikopterin kalkışta zorlanacağı ve uçuşunun riskli olacağı gerekçesiyle bundan vazgeçildi.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle