Gündem Haberleri

  Haraç isteyen 2 kişiyi öldüren fırıncıya 30 yıl hapis

  Gürkay GÜNDOĞAN/ZONGULDAK, (DHA)
  20.11.2009 - 13:08 | Son Güncelleme:

  ZONGULDAK'ın Çaycuma İlçesi'ne bağlı Karapınar Beldesi'nde, 4.5 ay önce işyerinde kendisinden haraç istediklerini iddia ettiği 48 yaşındaki Mesut Sarı ile 40 yaşındaki Turgut Eren'i öldüren fırıncı 55 yaşındaki Mehmet Cinci, 30 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

  6 Temmuz'da meydana gelen olayda, Türkiye Taşkömürü Kurumu'nda maden işçisi olarak çalışan Turgut Ören ve Mesut Sarı, 67 DA 626 plakalı otomobille Mehmet Cinci'nin belde merkezindeki fırınına geldi. Alkollü oldukları ileri sürülen Ören ve Sarı, Mehmet Cinci'ye, Orhan adındaki birisini sordu. Ören ve Sarı sordukları kişiyi tanımadığını söyleyen Cinci'den daha sonra da iddiaya göre haraç istedi. Buna karşı çıkan Cinci, küfür edip dışarıya çıkarak otomobile binen Ören ve Sarı'ya ruhsatlı tabancasıyla kurşun yağdırdı. Toplam 8 kurşun isabet eden Ören ve Sarı, olay yerinde yaşamlarını yitirdi.

  Cinayetin ardından tutuklanan Mehmet Cinci, dün Zonguldak 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde karar duruşması için hakim karşısına çıkarıldı. Mehmet Cinci'nin avukatlarından Celal Gülşen, fırına girerek adres soran maktullerin, bilmediğini söylemesine rağmen sanıktan haraç isteyerek, “Biz seni dağa kaldırırız, seni vururuz, keseriz” diyerek küfür ettiklerini ileri sürdü. Bunun üzerine müvekkilinin telefonla jandarmayı aramak isterken heyecandan yanlışlıkla diğer işyerini aradığını iddia eden avukat Gülşen, “Maktuller, müvekkilimi arabaya doğru 10 metre sürüklemişlerdir. O sırada maktullerden biri arabayı çalıştırmak için araca bindiğinde, sanık boşta kalan elini silahına götürüp havaya ateş etmiştir. Sanık maktulleri öldürmek istememiştir. Korku ve panik halinde silahını ateşlemiştir. Bu nedenle beraatını istiyorum” dedi.

  Mahkeme heyeti, sanığı önce ömür boyu hapis cezasına çarptırdı. Ardından cinayeti haksız tahrik altında işlediği kanaatine vararak sanığın cezası 36 yıla indirildi. Duruşmalardaki iyi hali de göz önünde bulundurulan Mehmet Cinci, 15'er yıldan toplam 30 yıl ağır hapis cezasına çarptırıldı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı