Gündem Haberleri

  Happn Artık Türkiye'de

  Hürriyet Haber
  10.07.2015 - 10:00 | Son Güncelleme:

  24 Şehirde 4 milyon kullanıcısı bulunan arkadaşlık uygulaması Happn artık Türkiye’de. Bir yerde karşılaştığınız ama tanışmaya fırsat bulamadığınız kişilerle artık kolayca tanışabilir, arkadaş olabilirsiniz

  Happn, Android cihazlarınızda kullanabileceğiniz bir arkadaşlık uygulamasıdır. Uygulamanın dayandığı temel, bir yerlerde karşılaştığınız ve hoşlandığınız fakat konuşup tanışamadığınız ya da tanışmaya fırsat bulamadığınız insanlarla sizi buluşturmasıdır. Amaç olarak insanların arkadaş, eş ve partner bulmalarını kolaylaştırmak için oluşturulmuş ücretsiz bir akıllı telefon uygulaması olarak dizayn edilen Tinder’dan gerçek hayat deneyimi odaklı olmasıyla ayrılan tanışma uygulaması Happn, Türkiye'deki kullanıcıların da hizmetine açıldı. Paris merkezli olan Happn uygulamasının bugün 24 şehirde 4 milyon kullanıcısı bulunuyor.

  Happn uygulaması; konum tabanlı çalışan bir yapıya sahip. Örneğin; her sabah işe giderken karşılaştığınız ya da herhangi bir şekilde yolunuzun kesiştiği yabancılarla bir sonraki karşılaşmanızı esas alıyor ve bu karşılaşmaların gerçek zamanlı kayıtlarını tutarak, Facebook profili odağında kişisel bir profil oluşturuyor. Gün içinde sürekli gördüğünüz fakat iletişim kurmak için hiçbir yolunuzun olmadığı kız veya erkeklerle iletişim kurmanızı sağlayan Happn sadece 250 metre çapındaki alanda birisini bulunduğunda size uyarı veriyor. Böylece görüş mesafesindeki kızlarla veya erkeklerle rahatlıkla iletişim kurabiliyorsunuz.

  Happn'de bulunan profil akışında ise geçmiş zamanlarda yolunuzun kesiştiği diğer kullanıcıların kronolojik sıralamasını görebiliyorsunuz. Yani aynı zamanda aynı yerde karşılaştığınız kullanıcılar ile ilk defa nerede karşılaştığınızı ve o güne kadar kaç kere yolunuzun aynı yerde kesiştiğini öğrenebiliyorsunuz.

  Örneğin; bir partiye gittiniz ve orada bir kişiden hoşlandınız fakat konuşma fırsatı bulamadınız. Eğer ikinizde de Happn uygulaması varsa uygulama size bu kişiyle aynı ortamda bulunduğunuzu bildiriyor. Siz de buna göre o kişiden hoşlanıp hoşlanmadığınızı uygulamaya bildiriyorsunuz. Eğer iki taraf da hoşlandığını bildirirse uygulama size ikinizin eşleştiğinizi söylüyor.

  Zaman akışında gördüğünüz diğer kullanıcı profillerini, gizlice beğenmenizi de sağlayan uygulama sonuç olarak karşı taraf sizi beğenene kadar bilgilendirme yapmıyor. Söz konusu beğeninin karşılığı olduğunda uygulama içinden mesajlaşabiliyorsunuz.

  Eğer bir kişinin sizi fark etmesini istiyorsanız; Happn'de 'charm özelliği' devreye giriyor. Bu özellik sayesinde karşı tarafa profilinizi ön plana çıkaran charm'ler gönderebiliyorsunuz. Ancak bu charm'lerin kabulü ya da reddedilmesi tamamen karşı taraftaki kullanıcının seçimine bağlı. Ücretli olan charm paketlerinin fiyatları ise 4,29 TL ila 62,99 TL arasında değişebiliyor.

  Bazı insanlara göre biraz fazla özel hayata müdahele ediliyormuş gibi hissettirse de, iletişimin iyice kopuklaştığı teknoloji çağında birileriyle iletişim kurmak için iyi bir yöntem olabilir. Gizliliğe önem veren Happn'de kullanıcının bulunduğu konum kesinlikle paylaşılmıyor. Kullanıcılar kendilerini rahatsız edenler olduğunda ise profilleri engelleyebiliyorlar.

  Happn'de Spotify entegrasyonu da yer alıyor. Bu sayede Spotify'den seçtiğiniz müzikleri profilinizde gösterebiliyor ve dinlediğiniz şarkıları uygulama içinden paylaşabiliyorsunuz.

  Kadınların ücretsiz, erkeklerin ise freemium gelir modeline göre kullanabilecekleri Happn uygulamasını Android ya da iOS cihazınıza indirebilirsiniz.

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı