Gündem Haberleri

  Hapisteki gazeteciler terör örgütü üyeleri

  Hürriyet Haber
  21.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başbakan Yılmaz, Dünya Basın Konseyleri Birliği delegelerine verdiği yemekte yaptığı konuşmada, yabancı basında ve buna atfen Türk basınında, Türkiye'nin ‘En fazla gazeteciyi hapiste bulunduran ülkelerden olduğu’ şeklinde haberlerin yer aldığını kaydederek, ‘‘Bu tür bir yaklaşımla aslında ülkemize büyük haksızlık yapılmaktadır’’ dedi. Yılmaz, listelerin incelenmesi halinde fikir ve ifade özgürlüğü çerçevesinde sayılan mahkeme kararlarının aslında terör örgütüne üyelik, yataklık ya da teröre teşvik gibi hükümler olduğunun görüleceğine işaret etti. Yılmaz, şöyle devam etti:

  ‘‘Örneğin, Gazetecileri Koruma Komitesi'nin Türkiye'de hapiste bulunan gazeteci sayısının 58 olduğunu ileri süren raporundaki isimlerin hemen hiçbirinin suçları fikir özgürlüğü kavramı ile ilgili değildir. Ayrıca, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (terör örgütlerini destekleyen şiddetin ve beyanların, düşünce özgürlüğünün kapsamı dışında bulunduğunu) kabul ettiğini de hatırlatmak isterim. Öte yandan, biz de bu alandaki eksiklerimizi gidermek için ciddi ve samimi bir çaba içindeyiz. Bu tür sorunlar her toplumda yaşanabilir. Bireysel olayları kendi boyutu içinde mütalaa etmek ve bir ülkeyi topyekün suçlamamak gerekir.’’

  EKŞİ'DEN TEŞEKKÜR

  Basın Konseyi Başkanı Oktay Ekşi de Dünya Basın Konseyleri Birliği'nin üyelerine yemek veren Başbakan Yılmaz'a teşekkür etti.

  ‘‘Biliyorsunuz hükümetler ile basın konseyleri arasındaki en iyi ilişki, hiç olmayan ilişkidir’’ diyen Ekşi, Basın Konseyi'nin 1988'de kurulduğunu ve bugün 10 yaşını geride bıraktığını ifade etti. Ekşi, ‘‘Sayın Başbakan, ‘Hükümet ile Basın Konseyi arasındaki ilişki sıfıra ne kadar yaklaşırsa o kadar iyidir' şeklindeki düşüncemizi ben şahsen en az eskisi kadar güçlü bir şekilde koruyorum. Ama, bunun için sizi kırmakla hata ettiğimi de görüyorum. Sizden özür diliyorum ve size teşekkürlerimizi sunuyorum’’ dedi.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı