Gündem Haberleri

  Hapiste 1 saat

  Hürriyet Haber
  16.02.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  PKK'ya yardımdan yargılanan Ahmet Kaya, 5 No’lu DGM tarafından tutuklandı. İtiraz üzerine 4 No’lu DGM, cezaevindeki Kaya’yı serbest bıraktı.

  Magazin Gazetecileri Derneği'nin (MGD) ödül töreninde yaptığı konuşmayla büyük tepki toplayan özgün müziğin ünlü ismi Ahmet Kaya, bölücü PKK örgütünün Almanya'da düzenlediği gecede verdiği konser nedeniyle dün çıkarıldığı DGM tarafından tutuklandı. Kaya hakkında ödül töreninde yaptığı konuşma nedeniyle DGM Savcılığı'nın yürüttüğü soruştur-manın ise devam ettiği bildirildi. MGD ödül töreninde yaptığı konuşma nedeniyle hakkında İstanbul DGM'ce soruşturma başlatılan Ahmet Kaya'nın 1993'te PKK'nın Almanya'da düzenlediği gecede sözde Kürdistan haritası ve bölücübaşı Abdullah Öcalan'ın posteri önünde konser verdiği ortaya çıkmıştı.

  Konser öncesindeki konuşmasında, ‘‘Dağdaki adamın paraya ihtiyacı var’’ diyen Kaya, bu konuyla ilgili fotoğraf ve haberin yayınlanması üzerine dün sabah DGM Savcılığı'na çağırıldı. Saat 11.00 sıralarında Beşiktaş'ta bulunan İstanbul DGM'ye gelen ve Cumhuriyet Savcısı Hadi Salihoğlu tarafından yaklaşık 1 saat süreyle sorgulanan Kaya, TCK'nın 169. maddesi uyarınca, ‘Yasadışı terör örgütüne yardım ve yataklık etmek’ suçundan tutuklanması istemiyle nöbetçi mahkemeye sevk edildi.

  Tutuklanıp elleri kelepçelendi

  Nöbetçi 5 No'lu DGM'ye çıkarılan Ahmet Kaya, bölücü PKK örgütüne yardım ve yataklık ettiği gerekçesiyle tutuklanarak Ümraniye'deki Üsküdar E Tipi Cezaevi'ne gönderildi. Kaya eline kelepçe takılarak cezaevine götürülürken, tutuklanmasıyla ilgili düşünceleri sorulan eşi Gülten Kaya, ‘‘Hukukçular ne diyorsa doğrudur, bununla ilgili söylenecek bir şey yok’’ dedi. Bu arada Kaya'nın avukatı Eren Keskin, 4 No'lu DGM'ye başvurarak, Ahmet Kaya'nın ‘sabit ikamet sahibi, adresi belli, kaçak değil’ gerekçesiyle tutuklanmasına itiraz etti. İtiraz kabul edilince 1 saat cezaevinde kalan Ahmet Kaya DGM’nin yazısıyla 4serbest bırakıldı.

  5 No’lu DGM tutukladı, üst mahkeme bıraktı

  DGM'ye eşi ve avukatı ile gelen Ahmet Kaya'nın çok gergin ve sıkıntılı olduğu görüldü. Savcıya 1 saat ifade veren Kaya, tutuklanması istemiyle nöbetçi mahkemeye sevk edilirken eşi Gülten Kaya ile avukatı Eren Keskin ise binanın dışında beklemeye başladılar. Kaya, elleri kelepçelenerek cezaevine götürüldü, 1 saat sonra bırakıldı.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı