GeriGündem Hapis cezasına karşı sağlık raporu verecek hastaneler belirlendi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hapis cezasına karşı sağlık raporu verecek hastaneler belirlendi

Adalet Bakanlığı genelgesiyle, hapis cezası infazının sağlık nedeniyle ertelenmesine ilişkin raporları verecek tam teşekküllü hastaneler belirlendi.

Adalet Bakanlığı Ceza işleri Genel Müdürlüğü'nce hazırlanan ”Hapis cezalarının infazının hastalık nedeniyle ertelenmesine ilişkin raporların alınabileceği tam teşekküllü hastaneler” başlıklı genelge, Cumhuriyet Başsavcılıkları'na gönderildi.

Adalet Bakanlığı Müsteşarı Fahri Kasırga imzalı genelgede, 5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun'un, ”Hapis cezalarının infazının hastalık nedeniyle ertelenmesi” başlıklı maddesine yer verildi.

Genelgede, yasanın, “akıl hastalığı dışındaki diğer hastalıklarda cezanın infazına, resmi sağlık kuruluşlarının mahkumlara ayrılan bölümlerinde devam olunur. Ancak bu durumda bile hapis cezasının infazı, mahkumun hayatı için kesin bir tehlike teşkil ediyorsa mahkumun cezasının infazı iyileşinceye kadar geri bırakılır” hükmü hatırlatıldı.

Yasaya göre, söz konusu geri bırakma kararının, Adli Tıp Kurumu'nca düzenlenen veya Adalet Bakanlığı'nca belirlenen tam teşekküllü hastanelerin sağlık kurullarınca düzenlenip Adli Tıp Kurumu'nca onaylanan rapor üzerine, infazın yapıldığı yer Cumhuriyet Başsavcılığı'nca verileceği belirtilen genelgede, yasanın bu hükümleri uyarınca, Cumhuriyet başsavcılıklarınca, hükümlüler hakkında hapis cezalarının infazının hastalık nedeniyle ertelenmesine ilişkin raporların alınabileceği tam teşekküllü hastanelerin listesine yer verildi.

Söz konusu raporların, cezanın infazını doğrudan etkileyeceği vurgulanan genelgede, ayrıca bu raporların kamuoyunda bir takım haksız eleştiri ve düşüncelere sebep olabileceği gerçeği ile Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin Türkiye aleyhine verdiği kararlar da göz önünde tutularak, kanuna göre yapılacak sevklerin, genelgeye uygun ve listesi belirtilen Sağlık Bakanlığı'na bağlı tam teşekküllü hastanelerin sağlık kurullarına yapılması istendi. Genelgede, ihtiyaç halinde üniversite tıp fakültesi hastanesi sağlık kurullarından da yararlanılabileceği belirtildi.

Genelge ekinde, Sağlık Bakanlığı'nca gönderilen tam teşekküllü eğitim ve araştırma hastaneleri ile devlet hastanelerinin listesi de gönderildi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle