Gündem Haberleri

  Hanzade Sultan Paris'te öldü

  Hürriyet Haber
  21.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Sultan Vahideddin'in kızı Sabiha Sultan'la Halife Abdülmecid Efendi'nin oğlu Şehzade Ömer Faruk Efendi'nin üç kızının ortancası olan Hanzade Osmanoğlu, 1923'te Dolmabahçe Sarayı'nda dünyaya geldi. 1924 Martında henüz altı aylıkken Osmanlı hanedanının bütün mensuplarıyla beraber Türkiye sınırları dışına çıkartıldı. Gençlik yıllarını Fransa'da geçiren Hanzade Sultan, daha sonra Mısır kraliyet ailesinden Prens Mehmed Ali İbrahim'le evlenerek Kahire'ye yerleşti. Krallığın 1952'de bir darbeyle devrilmesi üzerine Mısır'dan ayrıldı ve yeniden Paris'te yaşamaya başladı.

  600 yıllık Osmanlı tarihinde Hanzade Sultan'la ablası Neslişah ve kardeşi Necla sultanlar dışında, hanedana hem anne, hem baba tarafından mensup olan başka sultan yoktu.

  1952'den sonra yeniden Türk vatandaşlığına geçen, Avrupa'da ‘‘Prenses Hanzade İbrahim’’ olarak tanınan ve ‘‘Avrupa sosyetesinin en güzel kadınlarından biri’’ kabul edilen 75 yaşındaki Hanzade Sultan'ın cenazesi, önümüzdeki günlerde Paris'ten İstanbul'a getirilecek ve Aşiyan Mezarlığı'nda yatan annesi Sabiha Sultan'ın yanına defnedilecek.

  Osmanlı hanedanının önde gelen mensuplarından biri, önceki gece hayata veda etti. Son padişah Sultan Vahideddin'le son halife Abdülmecid Efendi'nin torunu olan Hanzade Sultan (Osmanoğlu), Paris'te öldü. Hanzade Sultan, Avrupa sosyetesinin en güzel kadınlarından biri olarak da tanınıyordu.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı