Gündem Haberleri

  Hans hâlâ şokta

  Hürriyet Haber
  10.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başbakan Yılmaz'ın Hitler politikası izlemekle suçladığı Almanya, şoku üzerinden atamıyor. Bir gazete, ‘‘Türkiye'de Yılmaz'ı durduracak kimse yok mu’’ diye yazarken, İngiliz basını, ‘Helmut Kohl’ün Avrupa düşüncesi, Türkler'e Mekke'ye dönmekten başka yol bırakmıyor' değerlendirmesinde bulundu.

  Başbakan Mesut Yılmaz'ın Financial Times Gazetesi'nde Almanya'nın Avrupa politikasını eleştirirken Hitler'in ırkçı politikasını çağrıştıran ‘‘Lebensraum’’ (Yaşam sahası) sözünü kullanmasının yankıları sürüyor. Frankfurter Allgemeine Zeitung Gazetesi, Başbakan Mesut Yılmaz'ın büyük tarihi yanılgı içinde olduğunu öne sürdü. Gazete, ‘‘Muhafazakâr Türk politikacın kullandığı sözlerin hayal kırıklığı ile ilgisi yok. Bu sözler; gerçeklerin saptırıldığı ve iyi ilişkileri zorlayan kötü niyetli açıklamalardır’’ diye yazdı. Diğer gazetelerin tepkisi şöyle:

  Süddeutsche Zeitung Her zaman Almanya'nın dostu olarak görülen Yılmaz'a karşı Bonn'un tavrı değişebilir. Neussna Brukher Zeitung Türkiye'de Başbakan Mesut Yılmaz'ı durduracak kimse yok mu? Yılmaz hakarete varan bu açıklamaları ile AB üyeliğiyle ilgili görüşmelerde ciddi bir görüşmeci olarak kabul edilemez.

  Bergischast Takers Türkiye bu tür açıklamalarla AB'ye üye olmak için Avrupa'da aradığı dostları bulamaz. Kürt azınlığın insan haklarını çiğneyen bir ülkenin yöneticileri, bu kadar güçlü sözler sarfetmemeli. Bir hükümet ciddi siyasetleri ile ciddiye alınabilir.

  İNGİLİZ YANITI

  İngiltere'nin etkin gazetesi The Times ise dünkü sayısında Başbakan Yılmaz'ın hafta sonunda dile getirdiği, ‘Almanya, Avrupa’nın bir Hıristiyan kulübü mü olmasını istiyor' sorusunun sadece AB'nin genişleme süreci ile ilgili olmadığını; bu ülkenin iç politikası açısından da yanıtlanması gerektiğini savundu. The Times, Helmut Kohl’ün Avrupa düşüncesi, Türkler'e Mekke'ye dönmekten başka yol bırakmıyor' başlıklı değerlendirmesinde, Alman Parlamentosu'nda 26 Mart'ta, Almanya'da iki kuşaktan bu yana yaşayan yabancılara otomatik olarak Alman vatandaşlığı hakkı tanıyan yasa tasarısını ele alınacağını hatırlattı. Yazıda şu görüşlere yer verildi: ‘‘Bu tasarı herkesten çok Almanya'daki 2 milyon Türk'e hitap ediyor. Alman Başbakan böyle bir değişikliğe kesinlikle karşı. Ancak Hür Demokratlar'ın çoğu Sosyal Demokratlar ile birlikte Başbakan'a karşı çıkmaya hazır. Seçimlerden önce son 6 ayına doğru sendeleyerek ilerleyen Kohl Hükümeti bu oylamayı kaybedip, darbe alabilir. Türkler'in Almanya'da gördüğü muamele aynı zamanda Başbakan Kohl'ün Ankara'nın Avrupa içindeki yerini nasıl gördüğünün de göstergesi. Okuldaki arkadaşlarından daha iyi Almanca konuşan 3'üncü kuşak dahil, Türkler, sadece Türk vatandaşlığından vazgeçerlerse Alman vatandaşı olabiliyorlar. Sonuç olarak Almanya'da 30-40 yıl vergi ödedikten sonra dahi bir çok Türk kendisini misafir olarak görüyor. Türkler, kendilerine Alman kimliği olasılığı tanınmadığı, Türkiye'de çok uzak olduğu için kendilerine sıkı bir İslam kimliği vermek isteyenlerin girişimlerine açık durumdadılar.’’

  Almanya neo ordu kuracak

  Almanya- Türkiye gerginliğini aktaran Amerika'nın Sesi Radyosu, DSP Zonguldak Milletvekili ve Hürriyet Yazarı Mümtaz Soysal'la röportaj yaptı. Soysal, Almanya'nın Avrupa'da kendi düzenini kurmaya hazırlandığını savunarak, şu tahminlerde bulundu: ‘‘Almanya istekleri yerine geldikten yani; Polonya, Macaristan ve Çek Cumhuriyeti AB'ye tam üye olduktan sonra topluluk içinde büyük ağırlık oluşturmuş olacak. Bu aşamada, Almanya'nın emelleri büyük ölçüde gerçekleşmiş olacak. Almanya, ondan sonra 18 üyeli AB çekirdeğini muhafaza ederek diğer üyeleri uzun süre oyalayacak, onları Penisenik Almanya'nın yarı sömürgesi durumunda idare etmeye çalışacaktır. Böylece 1'inci ve 2'nci Dünya Harbi'ni kazanamayan Almanya, 3'üncü Dünya Harbini kazanmak için Avrupa'da Neo Ordu kuracaktır. ’’


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı