Gündem Haberleri

  Hannah'nın Dünyası

  Hürriyet Haber
  20.06.2013 - 10:24 | Son Güncelleme:

  Yazar Ariane Bois, küçük Hannah’nın gözünden Türkiye Yahudisi bir ailenin Nazi işgalindeki Paris’te yaşadıklarını ve hayatlarını kurtaran bir yolculuğun sonunda İstanbul’a varışlarını öykülüyor.

  Everest Yayınları’ndan çıkan 'Hannah'nın Dünyası', tarihin bir kesitine ışık tutan dokunaklı bir gerçek yaşamöyküsü. 

   

  Hannah’nın Dünyası, merhameti ve ihaneti birlikte yaşamış bir neslin hafızasındaki kayıtları okura açan dokunaklı bir roman.

   

  Arka kapaktan:

  Hikâye 1939’da, Paris’in “Küçük İstanbul” mahallesinde başlar.  Çekingen ve yalnız bir çocuk olan Hannah’nın dünyası, Türkiye’den Fransa’ya göç etmiş, babası Hayim ve annesi Cécile’den ibarettir. Fakat bir gün delidolu Suzon’la tanışır ve her şey değişir. Hannah ve Suzon ayrılmaz bir ikili olmuştur, yaklaşan savaşın yaydığı tehditkâr hava onların çocuk kalplerine işlemez. Fakat, kaderleri ayrıdır; Suzon’un ve ailesinin hayatında hiçbir şey değişmezken, Hannah dışarı çıktığında göğsüne sarı bir yıldız takmak zorundadır, diğer çocuklar tarafından hor görüldüğü yetmezmiş gibi, “Yahudiler ve köpekler giremez” yazan parklarda oynamak da hayal olmuştur. Evlere baskınlar başlar, tutuklanan aileler bir bilinmeze yollanmaktadır... Türk hükümeti Yahudi vatandaşlarını kurtarmak için Paris’ten İstanbul’a tren seferleri düzenler. Hannah ve annesi, kurtuluşlarına giden trene binerken, babasının silueti geride, onu giderek görünmez yapan bir sisin içinde kaybolur...

   

  ARIANE BOIS /images/100/0x0/55eb4c43f018fbb8f8b830d7

   

  Paris, Saint Mandé doğumlu Ariane Bois, Paris Siyasal Bilimler Enstitüsü ve New York Üniversitesi Gazetecilik bölümü mezunudur. Toplumsal konular ve edebiyat eleştirisi alanındaki uzmanlığıyla, Marie-Claire grubu bünyesindeki Avantages dergisinde çalışan önemli bir röportajcıdır. Ayrıca Service Littéraire dergisine yazılarıyla katkıda bulunmaktadır. Gündüz Onlar İçin Gece Gibi Olacak (2009) ve Hannah’nın Dünyası (2011) adlı romanları büyük beğeni toplamıştır.

   

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı