Gündem Haberleri

  Haniye o sözü söyledi mi

  Hürriyet Haber
  04.01.2012 - 16:52 | Son Güncelleme:

  Ankara’nın dün çok önemli bir konuğu vardı; Filistin’in HAMAS üyesi Başbakanı İsmail Haniye.

  Haniye, Ankara’da TBMM’de temsil edilen tüm siyasi parti liderlerini ziyaret etti, hatta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşma yaptığı sırada TBMM’deki AK Parti grup toplantısına girdi, milletvekili sıralarına oturup, Erdoğan’ı dinledi.

  İlk haber olan, Haniye’nin liderlerle fotoğrafları oldu. Ardından da MHP, CHP ve özellikle de BDP liderleriyle yaptığı görüşmelerin içerikleri ortaya çıkmaya başladı./images/100/0x0/55ea6984f018fbb8f87e36c1

  BDP için “özellikle” ifadesini kullandım;
  Çünkü Filistin Başbakanı’nın BDP eş Başkanı Selahattin Demirtaş ile görüşmesinde ifade ettiği iddia edilen bir cümle, Ankara’da günün en büyük tartışma konusu haline geldi.

  İddia şöyle;

  Haniye, Demirtaş ile görüşmesinde BDP eş başkanı’nın Küdus’ü haçlılardan kurtaran ünlü komutan Selahattin Eyyübi’nin ismini taşımasına atıfta bulunur. Hatta Demirtaş’ı Kudüs’e davet eder.

  Demirtaş da, Filistin’in özgürlüğünü görmek istediklerini, özgür Filistin’in başkenti Kudüs’ü de bu çerçevede ziyaret etmek ten memnun olacağını söyledi.

  Buraya kadar sorun yok;
  Ancak iddiaların devamında Haniye’ye atfedilen bir cümle, Ankara’da adeta bomba etkisi yaptı;

  İddialara göre Haniye, Demirtaş’ın “Filistin’i özgür görmek isteriz” temennisine “biz de Diyarbakır’ı özgür görmek isteriz” cümlesiyle karşılık verdi.

  Haniye’nin söylediği iddia edilen bu cümle, Ankara’yı karıştırdı. Dışişleri, siyasi partiler, Haniye’yle görüşen ya da Filistin’le ilişki içindeki tüm kurum ve kuruluşlar harekete geçti.

  Gayrı resmi kanallardan, Haniye’nin ekibine, gerçekten görüşmede böyle bir cümle sarfedip etmediği soruldu.

  Yanıt, olumsuzdu. Haniye’nin kesinlikle “değil böyle bir cümle sarfetmek, bu anlama gelebilecek herhangi bir söz etmediği” ilgili tüm birimlere bildirildi.

  Edinilen bilgiye göre ayrıca, Filistin tarafı durumdan duyulan rahatsızlığı BDP’ye de hissettirdi.

  Nitekim, en son açıklama da bizzat BDP eş Başkanı Selahattin Demirtaş’tan geldi. Demirtaş da “Sayın Haniye görüşmemizde ‘Diyarbakır’ı özgür görmek isteriz’ şeklinde bir ifade kullanmamıştır” açıklamasını yaptı.

  Böylece, tüm gün Ankara’yı meşgul eden “Haniye krizi” iddiası da, sonlanmış oldu.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı