Gündem Haberleri

  Haniye Haliç'ten İsrail'e seslendi

  Hürriyet Haber
  02.01.2012 - 12:59 | Son Güncelleme:

  Gazze'deki Filistin hükümetinin Başbakanı İsmail Haniye, Mavi Marmara gemisinde düzenlediği basın toplantısında İsrail'e seslenerek, "Siz Mavi Marmara'yı Gazze sahillerine yanaştırmadınız. Ama Gazzeliler Mavi Marmara'ya geldi" dedi.

  Müslüman ülkeler gezisi kapsamında, çeşitli temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye gelen Haniye, dün akşam Başbakan Erdoğan ile yaptığı görüşmenin ardından bugün de Haliç Tersanesi’nde demirleyen Mavi Marmara gemisinde basın toplantısı düzenledi.

  Basın toplantısında Haniye'ye kadın-erkek, her yaştan insanın büyük ilgisi vardı. Ellerinde Filistin bayrakları ve posterlerle Haniye'yi dinlemek için toplananların arasında Mavi Marmara baskınında hayatını kaybeden ve yaralananların aileleri de vardı.

  MİLYONLARCA FİLİSTİNLİNİN SELAMLARIYLA...

  Sözlerine, "Kuşatılmış Gazze'den ve Mescid-i Aksa'dan, dünya üzerindeki milyonlarca Filistinlinin selamlarıyla size geldik" diye başlayan Haniye'nin konuşması sık sık Hamas yanlısı sloganlarla ve tekbirlerle bölündü.

  Filistin halkının her şeye rağmen izzetinden, şerefinden ve Filistin davasındaki haklılığından vazgeçmediğini söyleyen Haniye, "Sizin şehitleriniz, bizim şehitlerimiz, sizin kanınız bizim kanımız, sizin yaranız bizim yaramızdır" diye konuştu.

  MAVİ MARMARA SAYESİNDE ZAFER KAZANDIK

  Haniye, konuşmasında İsrail'e de seslendi.

  Mavi Marmara'nın 2010 yılında Gazze'ye yaptığı seferin, Filistin davasının dünyaya duyurulmasında çok önemli bir yeri olduğunu söyleyen Haniye, "Mavi Marmara şehitleri sayesinde ambargoyu kırdık ve İsrail'e karşı zafer kazandık" dedi.

  "Siz Mavi Marmara'yı Gazze sahillerine yanaştırmadınız. Ama Gazzeliler Mavi Marmara'ya geldi" diyen Haniye, baskında hayatını kaybedenler sayesinde Türkiye'nin Filistin davası için rolünün yeniden anlaşıldığını söyledi.

  FİLİSTİN DAVASI TÜRK HALKININ GÖNLÜNDE

  Filistin davasında kendilerini yalnız bırakmayan Türk halkı ve Başbakan Erdoğan’a da teşekkür eden Haniye, "Sayın Başbakan'la yaptığımız görüşmede şunu anladım ki Türk halkının gönlünde Filistin davası sıcak bir yer tutuyor" dedi

  Haniye basın toplantısının ardından Mavi Marmara gemisini de gezdi. Gezisi sırasında baskında hayatlarını kaybedenlerin aileleriyle tek tek kucaklaşan Haniye, zafer işareti yaparak kameralara poz verdi.

  Haniye’ye, gemide Türk bayrağı hediye edildi.

  seturan@hurriyet.com.tr 

  http://twitter.com/sevinturan

   

  Sevin Turan

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı