GeriGündem 'Hanımın Çiftliği'ne ceza
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'Hanımın Çiftliği'ne ceza

'Hanımın Çiftliği'ne ceza
refid:15063630 ilişkili resim dosyası

RTÜK bir çifte standarta imza attı: Kadına şiddete ve baba dayağına değil babaya dayağa ceza

İŞTE GÜLLÜ'NÜN DAYAK YEDİĞİ SAHNELER                         

RTÜK, ’Hanımın Çiftliği’ dizisinde Güllü’nün babasını kırbaçla dövmesini ’Milli ve manevi değerlere ve Türk aile yapısına aykırı’ bulup kanalı uyardı. Ancak aynı RTÜK, 7 ay önce babasının Güllü’yü dövmesi için ’Burada cezalık bir durum yok’ demişti

RTÜK, Kanal D’de yayınlanan ve izlenme rekorları kıran “Hanımın Çiftliği” dizisine ilk cezayı verdi. Güllü’nün (Özgü Namal) babasını kırbaçla dövüp, hakaretler etmesini “Toplumun milli ve manevi değerlerine ve Türk aile yapısına aykırı” bularak kanalı uyardı.

Bu karara RTÜK üyesi Hülya Alp şu sözler karşı çıktı. “Dramalarda, kötü karakterlerin ve davranışların, iyi ile kötünün, doğru ile yanlışın karşıtlığını vurgulamak amacıyla kurgulandığını unutmamak gerekir. Bu tutum ve davranışlar, izleyicilerin negatif duygularını harekete geçirmektedir.”


‘Kadına şiddet’e ceza yok!

RTÜK 7 ay önce de Güllü’nün babası ve ağabeyi tarafından fiziksel şiddet gördüğü sahneleri mercek altına almıştı. “Kadına şiddet” olarak algılanan ve ceza gerekçesi olarak gündeme taşınan Güllü’nün suratının kanlar içinde kaldığı o sahne, RTÜK’ün toplantı masasında kriz yaratmıştı.

Fikir ayrılığına düşen üyeler arasında yapılan oylamada çoğunluk ’burada uyarıda bulunacak bir durum yok’ deyince ceza gündemden düşmüştü. (Vatan)

 

 

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle