Gündem Haberleri

Hani müşteri istemiyordu

Serkan AKKOÇ
24.10.2005 - 00:00 | Son Güncelleme:

Ramazanı gerekçe göstererek, ‘müşteriler istemiyor’ diye Feshane’deki müzik yayınını yasaklayan belediye, Hürriyet’in yayını üzerine geri adım attı. ‘Güldeste’ adlı fasıl grubu programına yeniden başladı, ‘İstemeyen’ müşteriler Feshane’yi doldurdu.

İSTANBUL Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Beltur tarafından işletilen Feshane’de müzik yapılmasına ramazan gerekçesiyle konulan yasak Hürriyet’in haberiyle kamuoyuna yansıyınca belediye yetkilileri geri adım attı. İki gün program yapmasına izin verilmeyen ‘Güldeste’ adlı kadın fasıl grubu, önceki akşam programına yeniden başladı. Yasaklamaya neden olarak öne sürülen ‘Müşteriler istemiyor’ gerekçesi de müziğin başlamasıyla Feshane’ye müşteri ilgisinin yeniden canlanması sonucu yalanlanmış oldu. Esnafın yiyecek-içecek standlarına gelenlere müzik yapması için tuttuğu gruplara da, başta müdahale edilmesine karşın, daha sonra, Tasavvuf Müziği ve Klasik Türk Müziği çalmaları koşuluyla izin verildi.

İŞTAH AÇICI MÜZİK ÇALIN

Roman çalgıcılardan oluşan fasıl grubuysa müşterilerin istekleri doğrultusunda çalmalarına izin verilmediklerini ileri sürdü. Grup mensupları, ‘Yıllardır Feshane’de çalıyoruz, şimdiye kadar böyle bir şey görmedik. Bizden iştah açıcı müzik yapmamazı istediler, bu ne demek anlamadık. Müşteri kendi kendine ‘Biz Heybeli’de her gece’ adlı parçayı söylemeye başladı. Biz onların istediğine yanıt verdik diye gelip müziği kestirdiler’ dediler.

NEDEN UYGUNSUZ OLSUN

Vatandaşlar, ‘Çalınan müziği uygunsuz bulup bulmadıklarını’ sorusuna, ‘Uygunsuz olduğunu söylemek için herhangi bir sebep göremiyoruz. Burada bizim şarkılarımız, bizim türkülerimiz çalınıyor. Herkes sadece biraz olsun hoş vakit geçirmek istiyor’ yanıtını verdiler.

‘Eyüp Sultan yatıyor’ demiş

FESHANE
esnafının iddiasına göre geçtiğimiz hafta başında belediye yöneticisi ve İranlı konuğunun ‘İftarda kadın sesi olur mu?’ tepkisi nedeniyle grup programdan kaldırılmıştı. Esnaf, şikayetlerini iletmek üzere gittikleri Büyükşehir Belediyesi İştirakler Daire Başkanı Yılmaz Şener tarafından, ‘Burada Eyüp Sultan Hazretleri yatıyor. Müzik olur mu?’ diyerek azarlandıklarını iddia etmişti. Şener ise Feshane’deki müzik molasıyla ilgili olarak, ‘Müzikle ilgili herhangi bir yasaklama sözkonusu değildir. Geçmişte de müzik icra ediliyordu. Bugün de, yarın da icra edilecektir’ diye konuştu.

3 günlük fark

Ramazanda iftar ve eğlence için akın edilen Feshane, 3 gün önce belediyenin müzik gruplarına sahne yasağı koymasıyla bomboş kalmıştı. Esnafı çileden çıkaran uygulamaya, Hürriyet’te yayınlanan haberin ardından son verildi. Müzik gruplarının sahne almasıyla birlikte Feshane yine hınca hınç doldu.
Etiketler: gündem
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı