Gündem Haberleri

  Hangisi önce evrimleşti; Gözler mi?, Kulaklar mı?

  Hürriyet Haber
  09.06.2017 - 15:43 | Son Güncelleme:

  Evrim teorilerinde sıkça merak edilen sorular arasında yer alan ve yüzün oluşmasında öncelik sağlayan organlar merak edilir. Peki hangisi önce evrimleşti? gözler mi, kulaklar mı? İşte merak edilen sorunun cevabı

  Kulaklara sahip olduğu bilinen ilk canlılar omurgasızlar sınıfındaydı. Bunlara kara eklembacaklıları da deniyor. 480 milyon yıl önce ortaya çıktılar. Onlardan önceki omurgasızlar kulak yerine bir antene sahipti. Bu antenin sudaki titreşimlere duyarlı olduğu biliniyor. Ancak böyle bir antenin sağlayacağı avantaj, karadaki bir canlının duymak için geliştirdiği kulağın yanında sönük kalır. Gözün ilk ortaya çıkışıysa trilobitler olarak bilinen eklembacaklılarla oldu.

  Bu da takriben 521 milyon yıl önce gerçekleşti. Trilobitler gelişmiş, karmaşık bir göz yapısına sahipti. Ama bu tarihten önce bile daha basit bir yapıda olup merceksiz göze sahip olan canlılar mevcuttu. Bunlar da 570 milyon yıl önce ortaya çıktılar. Yani çok hücreli canlıların ilk örneklerinin belirlemeye başlamasıyla birlikte. Bu pek işlevsel bir göz olmadığı için ilk evrimleşme tarihini 521 milyon yıl öncesi olarak kabul edebiliriz. Bu durumda, göz kulaktan 40 milyon yıl önce ortaya çıkmış oluyor.

  Etiketler: evrim , evrim teorisi , gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı