Gündem Haberleri

  Hangisi bizim Katerina?

  Hürriyet Haber
  13.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kültür Bakanı İstemihan Talay, dün İstanbul'da açılan Balmumundan Heykeller Sergisi'ni gezerken bir ara Rus çariçeleri Birinci ve İkinci Katerina'nın heykelleri karşısında durdu. Bakan'la birlikte sergiyi gezenlerin dudaklarına hemen bir gülümseme yerleşti. Herkesin aklına Katerina ile Baltacı Mehmet Paşa'nın hikayesi gelmişti. İstemihan Talay, sanki ‘‘Acaba hangisi bizim Katerina’’ sorusunun cevabını arıyordu...

  Sadrazam Baltacı Mehmet Paşa'nın Katerina'yla olan ilişkişisi nedeniyle 1711'de Ruslarla yaptığı Prut Antlaşması'nda aldatıldığı yolundaki hikayeyi bilmeyen yoktur. Bunun tarihsel doğruluğu kanıtlanmamıştır, ama her Türk erkeği, 300 yıldır bu hikayeye biraz üzülür, biraz da ‘‘Helal olsun Baltacı'ya’’ diye gizli bir gurur duyar. Balmumundan Heykeller Sergisi'nde bu hikaye, bir kez daha hatırlandı. Kürltür Bakanı İstemihan Talay, Birinci ve İkinci Katerina heykellerinin karşısında bir süre durakladı. Sanki bir sorunun cevabını arıyordu.

  İki Katerina'dan hangisi ‘‘bizim Katerina’’ydı?

  Bizim Katerina, Birinci Katerina'ydı. Çünkü 1684-1727 yılları arasında yaşamıştı. ‘‘Deli’’ lakabıyla bilinen Büyük Petro'nun bir dostunun hizmetçisiydi. Petro ona aşık olup evlenmiş ve çariçe olmuştu. Ansiklopedilere ‘‘hafifmeşrep’’ diye geçmişti.

  Baltacı 1660'ta doğmuş, sadrazamlığa yükselmiş, Ruslarla yaptığı anlaşmayla da her şeyini yitirerek sürgüne gönderildiği Limni Adası'nda 1713'te ölmüştü.

  Çariçe İkinci Katerina ise tarihe ‘‘şehvet düşkünü’’ olarak geçmişti, ama Baltacı Mehmet Paşa'nın ölümünden sonra doğmuştu (1729-1796). Rusya'daki Sankt Peterburg Balmumundan Heykeller Müzesi ve Rusya Etnoloji ve Antropoloji Enstitüsü'nden getirtilen 34 heykelin yeraldığı Richmond Oteli'ndeki sergiyi gezen Bakan Talay, heykeller arasında en çok Leonardo da Vinci ve Deli Petro'yu gerçeğe yakın buldu. İstanbul'da çağdaş sanatlar müzesi için mekan sorunu olduğuna değinen Talay, eski Gülhane Hastanesi'ni böyle bir müze için tahsis etmeye çalıştıklarını, Ankara'da da adliye binası yanındaki atölyelerin çağdaş sanatlar müzesi için kullanılacağını duyurdu.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı