Gündem Haberleri

  Hanedanların İstanbul buluşması

  Selçuk YAŞAR/İSTANBUL
  15.11.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bolşevik ihtilali sırasında ailesiyle kurşuna dizilerek öldürülen Çar 2’nci Nikola’nın kardeşinin soyundan gelen Büyük Düşes Maria Vladimirovna Romanov, “Çarlık Hayır Balosu”na katılmak için 10 Aralık’ta İstanbul’a gelecek. Büyük Düşes, 2. Abdülmecid’in torunu Neslişah Osmanoğlu ile bir araya gelecek.

  ÇAR 2’nci Nikola’nın kardeşinin soyundan gelen Büyük Düşes Maria Vladimirovna Romanov, İstanbul’da yapılacak “Çarlık Hayır Balosu” için 5 günlüğüne Türkiye’ye gelecek. İslam dini ve tarihiyle ilgilenen Romanov, isteği üzerine İstanbul Müftüsü ile de görüşecek. Rusya’nın İstanbul Başkonsolosluğu ve Rusya Eğitim Kültür ve İşbirliği Derneği, Romanov’la Son Halife 2’nci Abdülmecid’in Madrid’de hayatını kaybeden torunu Necla Osmanoğlu’nun ablası Neslişah Osmanoğlu’nu İstanbul’da bir araya getirecek.

  Çarlık Dönemi’nden beri

  Rus soyluların vicdan borcu olarak Çarlık Dönemi’nde başlattıkları ve 19’uncu yüzyılın ilk dönemleri popüler hale gelen hayır balolarından elde edilen gelir, yoksullara dağıtılıyordu. Çarlık dönemi sonrasında bu gelenek, Avrupa’daki Ruslar tarafından sürdürüldü. İstanbul’da ilk kez 1920’li yıllarda düzenlenen “Çarlık Hayır Balosu” bu yıl ünlü Rus yazar ve şair Puşkin’in doğumunun 210’uncu yıldönümü anısına Rusya Eğitim, Kültür ve İşbirliği Derneği’nin girişimiyle yeniden İstanbul’da yapılacak.

  Eğitim merkezi kurulacak

  Rus ve Türk parlamenterlerin de katılacağı balo, 12 Aralık’ta Rusya’nın İstanbul Başkonsolosluğu’nda düzenlenecek. Baloya katılanların bağışlarıyla İstanbul’da sosyal, kültürel ve sanatsal faaliyetlerin geliştirilmesi amacıyla “Rus Dünyası Kültür ve Eğitim Merkezi” kurulacak. Balonun, İstanbul’daki Rus diasporasının düzenlediği en büyük etkinlik olacağını belirten Balo Tertip Komitesi Başkanı Erkan Murat, “Bu balonun her yıl düzenlenmesini hedefliyoruz. Amacımız, sayıları artık yüz binlerle ifade edilen Rus kökenli hanımlarla meydana gelen ailelerin ve çocuklarının Türk toplumuna entegrasyonunun sağlanması” dedi. Baloda Rus saray mutfağının yiyecekleri sunulacak. Moskova’dan gelecek 30 kişilik “Akademik Ruskiye Uzori Orkestrası”,sanatçı T. Filimonova ve 14 kişilik “Klasik Rus Bale Topluluğu” sahne alacak.

  90 yıl sonra iade-i itibar/images/100/0x0/55ea9848f018fbb8f88a3714

  Son Rus Çarı 2’nci Nikola, Bolşevik ihtilalinden sonra Urallar’daki Yekaterinburg’a götürüldü. Yetkililerin kararıyla, 16/17 Temmuz 1918 gecesi Nikola, eşi Aleksandra, kızları Olga, Tatyana, Mariya, Anastasiya ve oğulları Aleksey ile aile doktoru ve üç uşağı hapsedildikleri evin bodrumunda öldürüldüler. Cesetlerin yakıldığı izlenimi vermek için giysileri bir maden ocağında yakıldı. Cesetleri ise ormanlık araziye gömüldü. O dönemde bölgedeki Bolşeviklerin lideri olan Yakov Yurovski’nin, SSCB’nin son yıllarına kadar gizli tutulan kayıtlarından yola çıkılarak 1991’de cesetlere ulaşıldı. Çar’ın cenazesi Sovyetler Birliği’nin çöküşünden sonra 1998’de devlet töreniyle ailesiyle birlikte St. Petersburg’da defnedildi. Ailesi, 2000’de Rus Ortodoks Kilisesi’nce aziz ilan edildi. Maria Vladimirovna Romanov, 2005’te mahkemeye başvurarak ailenin itibarının iade edilmesini istedi. Rusya Yüksek Mahkemesi 1 Ekim 2008’de, Çar ailesinin itibarının iadesine karar verdi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı