Gündem Haberleri

  Hamile veya emziren anneler oruç tutabilir mi?

  Hürriyet Haber
  27.05.2017 - 11:13 | Son Güncelleme:

  Hamile veya emziren anneler Ramazan ayını nasıl geçirmeleri konusunda kafa karışıklığı yaşıyor. Peki, Hamileler oruç tutabilir mi? Emziren anneler oruç tutabilir mi? İşte, Diyanet’in bu sorulara yanıtı!

  Kimler oruç tutmayabilir? Her Ramazan ayında olduğu gibi bu yıl da en çok merak edilen ve araştırılan konulardan biri de bu soru oldu. Ramazan orucunu tutmamak için geçerli mazeretlerden biri de gebelik veya çocuk emzirmektir. Peki, kadınlar gebelik (hamilelik) veya emzirme dönemlerinde oruç tutabilirler mi?

  Gebe veya emzikli olan kadınlar, kendilerine yahut çocuklarına bir zarar gelmesinden korkmaları hâlinde oruç tutmayabilirler. Bunlar bir yönüyle hasta hükmünde oldukları gibi, onlara bu ruhsatı tanıyan hadisler de bulunmaktadır (Nesâî, Sıyâm, 51, 62; İbn Mâce, Sıyâm, 12). Kendisi dayanabilecek ve çocuk da etkilenmeyecek ise gebe ve çocuk emziren kadın oruç tutabilir. Bu konuda alanında uzman bir hekime danışılması uygun olur. Hamilelik ve çocuk emzirme gibi meşru sebeplerle oruç tutamayan kadınlar, tutamadıkları bu oruçlarını şartların elverişli olduğu başka zamanlarda kaza ederler

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı