Gündem Haberleri

  Hamile kadın ve çocukları 35 saat sonra kurtarıldı

  DHA
  25.10.2011 - 03:34 | Son Güncelleme:

  Erciş'de depremin ardından yürütülen kurtarma çalışmalarında sevindirici haberler gelmeye devam ediyor. Erciş'de, 35 saat sonra enkaz altından hamile kadın ve iki çocuğu çıkarılıp, hastaneye götürüldü.

  Arama çalışmalarına gece gündüz demeden devam eden ekipler, gecenin ilerleyen saatlerinde 4 hayatı birden kurtardı. Ekipler, Tedaş Lojmanlarının enkazında yaptığı arama kurtarma faaliyetlerinde depremden 35 saat sonra hamile olan anne Derya Coşkun, kızı Elif ve oğlu Özer Coşkun'u enkaz altından çıkardılar. Anne ve çocukları sahra hastanesine götürülüp tedaviye alındı. Arama kurtarma ekiplerinin bölgedeki çalışmaları devam ediyor.

  YAŞADIĞI KORKU DOLU SAATLERİ ANLATTI / WEB TV

  32 SAAT SONRA KURTARILDILAR

  Göçük altında kalanlara ulaşmak için büyük mücadeleler gösteren ekipler, bugün akşam saatlerinde Camii Kebir Mahallesindeki Kulüpler bölgesinde enkazda canlı bulunduğu ihbarı üzerine çalışmalarını yoğunlaştırdı. Üç ayrı noktada arama yapan ekipler, bölgeden iki kişinin cesedini çıkardı.
  Kurtarma ekipleri, yoğun bir şekilde dinleme faaliyeti yaparak dakikalarca uğraştıkları bölümde sağ olduğu belirlenen 22 yaşındaki Abdullah Pinti’ye ulaştı. Yoğun uğraşlar sonunda ekipler Abdullah’ı enkazdan alkışlar arasında çıkardı.

  32 SAAT SONRA GÖÇÜK ALTINDAN ÇIKARTILDILAR / WEB TV

  Enkaz bölgesinde ikinci bir kişinin daha sağ bulunduğu ihtimalini değerlendiren ekipler, meraklı vatandaşların izdihamı sebebiyle çalışmalarını güçlükle sürdürdü. Zaman zaman tamamen sessiz bir ortam isteyerek enkazda dinleme yapan ekipler, ikinci kez mutlu sona ulaştı. Enkazın altında yaralı olarak bekleyen Oğuz Yılmaz (17) ekiplerin uğraşları sonucu enkaz altından çıkarılıp, Sahra Hastanesi'ne gönderilerek tedaviye alındı.

  28 SAAT SONRA ENKAZDAN SAĞ ÇIKTI

  Bir başka mucize ise 28 saat sonra yaşandı. Erciş'te kahvehanenin de bulunduğu bir bina enkazında arama kurtarma çalışmalarını yürüten ekipler, enkaz altında 25 yaşlarındaki İsmail Tuna'ya ulaştı.Yaralı olarak enkazdan çıkarılan Tuna, ambulansla hastaneye kaldırıldı.

  25 SAAT SONRA KURTULDU

  Erciş İlçesi’nde Pazar günü annesi Ayşe ve iki küçük kardeşiyle Alkanat Mahallesi’nde misafirliğe gittiği evde depreme yakalanan ve ailesiyle birlikte enkaz altında kalan Atatürk İlköğretim Okulu 7’nci sınıf öğrencisi Hilal Altınkaynak, ekiplerin yaklaşık 25 saat süren çalışması sonucu bulunduğu yerden çıkarıldı. Ambulansla kaldırıldığı Sahra hastanesinde ilk tedavisi yapılan Hilal’in sağlık durumunun iyi olduğu belirlendi. 

  Dün 00.00 ile 02.00 arasında arama kurtarma çalışmalarında 24 kişi yaralı olarak kurtarıldı. Güneşin doğuşuyla birlikte mucize haberleri gelmeye devam etti. Erciş'te depremden saatler sonra 13 kişi enkazdan sağ çıkarıldı.

  Erciş'te Van yolu üzerinde bulunan Bayramoğlu apartmanı'nın enkazından depremden yaklaşık 10 buçuk saat sonra 17 yaşındaki Zeynep Karataş sağ olarak çıkarıldı.

  Karataş'ın annesinin yaşam belirtisi göstermesi üzerine zamana  karşı bir yarışa giren kurtarma ekipleri Zeynep Karataş' ın annesi Aynur Karataş'ı da enkazdan sağ olarak çıkarttı.

  ENKAZ ALTINDAKİLERİ BÖYLE ARIYORLAR / Foto Galeri

  Enkazlardan çıkarılan yaralılar çevre illerdeki hastanelere sevk edilerek tedavi altına alındı.

  Bayramoğlu Apartmanı'ndan yaralı olarak çıkartılan anne Aynur Karataş Erzurum Devlet Hastanesi'ne sevk edilirken 17 yaşındaki Zeynep Karataş da Ağrı Devlet Hastanesine kaldırılarak tedavi altına alındı.

  Van ve Erciş'te enkaz altında kalan vatadaşları arama kurtarma çalışmaları devam ediyor.

   23 SAAT SONRA ENKAZDAN SAĞ ÇIKTI

  Ekipler Erciş'te Van Yolu caddesinde çalışma yaparken, bir kişinin beton yığınları arasında sıkıştığını fark etti.Kurtarma ekipleri, 23 saat enkaz altında kalan ve kimliğinin Salih Bilendik (30) olduğu öğrenilen kişiyi, beton yığınları arasından sağ olarak çıkardı. Bilendik, sağlık ekiplerince tedavisi için Erciş Devlet Hastanesine kaldırıldı.Salih Bilendik'in bir markette çalıştığı, ekmek siparişini teslim etmek için gittiği Van Yolu Caddesindeki evin depremde yıkılması sonucu enkaz altında kaldığı öğrenildi.

  AKUT ENKAZ ALTINDAN ŞU ANA KADAR 9 KİŞİYİ CANLI OLARAK ÇIKARDI

  Van ve Erciş İlçesi'ni vuran Richter ölçeğine göre 7.2 büyüklüğündeki depremin ardından bölgeye giden Arama Kurtarma Derneği (AKUT) ekipleri dün sabah saatlerine kadar enkaz altından 9 kişiyi canlı olarak çıkardığını ve çalışmalarının aralıksız sürdüğünü açıkladı.

  ARAMA KURTARMA ÇALIŞMALARINDAN GÖRÜNTÜLER / WEB TV

  YARDIMLAR VAN'A ULAŞMAYA BAŞLADI / FOTO GALERİ

  DEPREMDEN 17 SAAT SONRA KURTARILDI

  Depremin üzerinden her geçen saat, yaşam koşulları da gözönüne alındığında ümitleri giderek azaltırken, sağ olarak kurtarılanlar sevindirdi. Deprem üzerinden yaklaşık 17 saat geçtikten sonra saat 06.30 sıralarında kurtarılan Halil Özdemir, hasar gördüğü için boşaltılan Devlet Hastanesi yerine Toplum Sağlığı Merkezi’ne getirildi. Burada ilk tedavisi yapılan Özdemir, ardından Iğdır Devlet Hastanesi’ne sevkedildi.

  ENKAZDAN SAĞ ÇIKARILDILAR / Foto Galeri

  İNSANLAR ÇIĞLIK ÇIĞLIĞA BÖYLE KAÇIŞTI / WEB TV

  ENKAZIN ALTINDAN CEP TELEFONUYLA YARDIM İSTEDİ

  Erciş'te Cami Kebir Mahallesinde, çöken 6 katlı bir binanın enkazı altında kalan Yalçın Akay, cep telefonuyla 155 Polis İmdat hattını arayarak, bulunduğu yeri tarif etti.

  Polisin durumu ilettiği Sivil Savunma ekipleri, Akay'ı cep telefonuyla arayarak tam yerini tespit ettikten sonra çalışmaları başladı. Akay, ekiplerin çabalarıyla enkaz altından çıkarıldı.

  Sağ bacağından yaralanan Yalçın Akay, ambulans ile hastaneye kaldırıldı.

  Akay'ın kurtarıldığı 6 katlı bina enkazının altında başka insanlar olduğunu belirleyen Sivil Savunma ekipleri, çalışmalarını burada yoğunlaştırdı.

  BİRİ KIZ 4 KİŞİYE DAHA ULAŞILDI

  6 katlı binanın enkazında çalışmalarını yoğunlaştıran Sivil Savunma ve Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) ekipleri, Seda Goldaş, Erkan Gürbüz ile 3 ve 5 yaşlarında 2 çocuğa ulaştı.

  Enkaz altından çıkarılan Goldaş, Gürbüz ve çocuklar, ambulanslar ile hastaneye kaldırıldı.

  BABASININ ENKAZ ALTINDA KURTARMAYA ÇALIŞTIĞI SEDA HASTANEDE YAŞAMINI YİTİRDİ

  Yıkılan binanın enkazında kızını korumak için kendisini siper eden baba Salih Göldaş’ın cesedine ulaşıldıktan sonra 14 yaşındaki Seda Göldaş kurtarma ekipleri tarafından enkazdan ağır yaralı çıkarıldı.

  Hastaneye kaldırılan Seda Göldaş, doktorların tüm çabalarına rağmen iç kanama nedeniyle yaşamını yitirdi.

  2 ÖĞRETMEN KURTARILDI

   

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Van'a 83 kişiden oluşan arama kurtarma ekibi gönderdi. Van'a ulaşan 26 kişilik ilk ekip kurtarma çalışmalarına başladı. Ekipler, Erciş'te çöken bir oteldeki 2 öğretmeni canlı olarak enkazdan çıkardı.

   

  Ankara Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi Arama Kurtarma Timi, 3 katı tamamen çöken 6 katlı binada kurtarma faaliyetlerine katıldı. Sabaha karşı saat 05.00 sıralarında Halil Öztemel, Tuğba Özbek ve Gül Karaçoban adlı 3 öğretmeni göçük altından kurtardı.

  ENKAZDAN YAKINLARINI ARADI, KURTARILDI

  Van’da inşaat halindeki 5 katlı binanın enkazı altında kalan cep telefonu bayii 36 yaşındaki Necip Taş da telefonla yakınlarını arayıp haber vermesi sayesinden kurtarıldı. Üst katlarında kimse bulunmayan binanın alt katındaki işyerindeyken depreme yakalanan Necip Taş, telefonla yakınlarını arayıp durumu bildirdi. Ekipler tarafından enkazdan yaklaşık bir saat süren çalışma sonucu kurtarılan Necip Taş, Van Bölge Eğitim Araştırma Hastanesinde tedavi altına alındı.

  MÜDÜR ÖNCE KURTARILDI, YOLDA ÖLDÜ

  Van'ın Erciş ilçesinde meydana gelen depremde enkaz altından yaralı olarak çıkarılan, ambulansla Erzurum'a götürülen Patnos Milli Eğitim Şube Müdürü Mustafa Yardımcı hastaneye götürülürken öldü.

  Patnos Kaymakamı Fehmi Sinan Niyazi, dün meydana gelen depremde Erciş'te bulunan memurlar lokalinde olan ve enkaz altından sabaha karşı çıkarılan Patnos Milli Eğitim Şube Müdürü Mustafa Yardımcı'nın, Erzurum'a hastaneye götürülürken Pasinler ilçesi yakınlarında öldüğünü bildirdi.  

  DEPREM SONRASI KARAYOLU BU HALE GELDİ / WEB TV

  DEPREME DÜĞÜNDE BÖYLE YAKALANDILAR / WEB TV

  GÜNÜN İLK IŞIKLARINDAN DEPREM BÖLGESİ / WEB TV

  DEPREM BÖLGESİNDEN İLK FOTOĞRAFLAR

  6 BUÇUK SAAT SONRA ENKAZDAN ÇIKARILDI / WEB TV

  VAN DEPREMİ'Nİ DÜNYA BASINI BÖYLE DUYURDU / FOTO GALERİ 

  İŞTE VAN'DAKİ ENKAZDAN İLK GÖRÜNTÜLER / WEB TV

  "KARIM VE 4 AYLIK BEBEĞİM İÇERİDE" / WEB TV

  DEPREM SONRASI BÜYÜK PANİK YAŞANDI / WEB TV 

  İŞTE NUSAYBİN VE ŞIRNAK'TAKİ O DEPREM ANLARI / WEB TV

  ENKAZ ALTINDAN YÜKSELEN ÇIĞLIK / WEB TV

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı