Gündem Haberleri

  Hamile Elif’i de öldürdüler

  Şenay TARHAN
  24.09.2013 - 01:40 | Son Güncelleme:

  Kenya’da El Şebab’ın düzenlediği katliamda Harvard mezunu sekiz aylık hamile Türk Elif Yavuz’un da öldürüldüğü ortaya çıktı. Hürriyet’e konuşan arkadaşı “Ölümüyle şoke olduk. Bebeğin cinsiyeti sürpriz olsun istiyorlardı. Ölüm haberi, bize kötü bir sürpriz oldu” dedi.

  KENYA’nın başkenti Nairobi’de Westgate adlı alışveriş merkezinde cumartesi günü öğle saatlerinde başlayan, en az 68 kişinin öldüğü Somali merkezli terör örgütü El Şebab’ın kanlı baskını dün üçüncü gününde de devam etti. El Şebab sözcüsü, güvenlik güçlerinin ilerlemesi durumunda mücahitlerin rehineleri öldüreceği tehdidinde bulunurken, dün Elif Yavuz (33) isimli Türk’ün ölüm haberi geldi.

  Bill Clinton’dan övgü: Babası Türk, annesi Hollandalı olan Elif Yavuz, Hollanda’da doğdu. Harvard Üniversitesi’nde doktorasını yaptı. Microsoft’un kurucusu Bill Gates’in eşiyle birlikte kurduğu Bill Gates ve Melinda Gates Vakfı için Kenya’da çalışan Elif, sıtma ve halk sağlığı uzmanıydı. Elif, geçen ay Kenya’yı ziyaret eden eski ABD başkanı Bill Clinton ile buluşmuş, çalışmaları nedeniyle övgüler almıştı.

  Uganda’da tanıştılar: Yavuz’un 33 yaşındaki İngiliz, Avustralya vatandaşı sevgilisi Ross Langdon ise Afrika genelinde bina tasarımı yapan, ödüllü Regional Associates isimli mimarlık şirketinin yöneticisi idi. Kenya’daki bir AIDS hastanesinin tasarımını yapan Langdon, ünlü TED Konferansları’nda da sunum yapmıştı. Uganda’da tanışan, doğumuna bir ay kalan bebekleri için Kenya’da gün sayan çift, cumartesi günü gittikleri alışveriş merkezinde onlarca kişi gibi El Şebab terörüne yakalandı. Langdon’ın Tazmanya’daki ailesi, çiftin terör saldırısında öldüklerini söylerken, arkadaşları sosyal medyadan taziye mesajları yolladı.

  KATLİAMDA HAYATINI KAYBEDEN ELİF YAVUZ / FOTO GALERİ

  Bebeğin cinsiyeti sürpriz olacaktı

  Ölüm haberini kısa süreliğine geldiği Türkiye’den alan Elif’in arkadaşı Meltem Yaşar, “Kenya’daki saldırı haberini öğrenmiştim. Ancak Elif’in burada öldüğünü tesadüfen Facebook’a girdiğimde öğrendim” dedi. Ölüm haberiyle şoke olduğunu söyleyen Meltem Yaşar, “Kendisiyle en son bir ay önce Uganda’da görüştüm, “Artık uçağa binmemen gerekiyor” dedim. “Son binişim bu, Nairobi’de doğum yapacağım, doğum için gidiyorum artık bundan sonra uçağa bindirmezler beni” dedi. Bebeğinin cinsiyetini sordum. Kız mı erkek mi bilmiyorlardı. Özellikle öğrenmek istemediler bunu. Sürpriz olsun istiyorlardı. Şimdi ölümü bize süpriz oldu. Taş yutmuş gibiyim. Hep filmlerde insanın başına böyle olaylar gelir gibi düşünüyorsunuz. Eşi, kendisi, bebeği hepsi öldürüldü” dedi.

  Öldürürüz

  KANLI baskını sonlandırmak için Kenya ve İsrail güçleri önceki gece AVM’ye baskın düzenlendi. Kenyalı yetkililer, AVM’nin büyük bir kısmı ele geçirdiklerini, çok sayıda rehineyi kurtardıklarını açıkladılar, dün iki terörist de öldürüldü. Ancak El Şebab miltianlarının elinde hâlâ rehineler var. El Şebab sözcüsü Ali Muhammed Rage, Somali’den yolladığı internette yayınlanan sesli mesajında İsrailli ve Kenyalı güçlerin AVM’ye girmeye çalıştıklarını ancak bunu başaramadıklarını söylerken, “İlerlemelerini devam ettirirlerse mücahitlerin rehineleri öldüreceği” tehdidinde bulundu. Dün AVM’de dört büyük patlama meydana geldi, ateş sesleri saatlerce sürdü, bölge savaş alanına döndü.

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı