Gündem Haberleri

  Hamidiye Alayı paşası, 1940 yılında tecavüz edemez

  Murat BARDAKÇI
  30.11.2001 - 01:58 | Son Güncelleme:

  Yıllar önce kitabı yayımlanan, iki yıl önce de sinemaya aktarılan 'Salkım Hanım'ın Taneleri' adlı oyunla ilgili yeni bilgiler ortaya çıktı. Yılmaz Karakoyunlu'nun oyununu savunurken gelinine tecavüz eden paşanın Hamidiye Alayları'ndan olduğunu söylemesinin tarihle bağdaşmadığı belirlendi. Buna göre, 1890'da kurulan ve 1915'te lağvedilen Hamidiye Alayları'ndan bir paşanın, 1940'taki bir tecavüz olayında 90 yaşlarında olması gerekir.

  Yılmaz Karakoyunlu'nun ‘‘Salkım Hanım'ın Taneleri filminde gelinine tecavüz eden paşa, Hamidiye Alayları'ndan bir Osmanlı paşasıdır' şeklindeki savunması tarihi gerçeklerle uyuşmuyor. Zira bir Hamidiye Alayı paşasının varlık vergisinin uygulandığı 1940'lı yıllarda hayatta olması halinde en az 90 yaşında bulunması gerekiyor ki, bu da tecavüz için oldukça ileri bir yaş.

  Hamidiye Alayları'nın kurulması fikrini, 1890 yılında Şeyh Şamil'in soyundan gelen ve Doğu'daki 4. Ordu'nun kumandanı olan Müşir (Maraşal) Zeki Paşa ortaya attı. Paşa, projesini dönemin hükümdarı İkinci Abdülhamid'e bir rapor halinde sundu ve Hamidiye Süvari Alayları, Sultan'ın projeyi uygun bulması üzerine 20 Ekim 1890 günü 233 sayılı kararname ile resmen kuruldu.

  2. ABDÜLHAMİD DÖNEMİNDE KURULDU

  Alaylara, Sultan Abdülhamid'in adı verildi ve tarihe 'Hamidiye Alayları' olarak geçtiler. İkinci Abdülhamid döneminde, Doğu Anadolu'da meydana gelen Ermeni ayaklanmalarının bastırılmasında öncelikle Hamidiye Alayları'ndan yararlanıldı.

  1915’TEn SONRA LAĞVEDİLDİ

  Alaylar, 1915'te yaşanan Ermeni olaylarından sonra láğvedildi ve kadrolarındaki subaylar düzenli ordu birliklerine katıldılar.

  Yılmaz Karakoyunlu'nun ‘‘Filmde gelinine tecavüz eden paşa, Hamidiye Alayları'ndan bir Osmanlı paşasıdır’’ şeklindeki savunması bu yüzden tarihi gerçeklerle uyuşmuyor. 1890'da kurulup 1915 sonrasında láğvedilen Hamidiye Süvari Alayları'ndan bir paşanın varlık vergisinin uygulandığı 1940'lı yıllarda 80 ile 90 yaşları arasında bulunması gerekiyor. Bu yaşta bir erkeğin bir kadına tecavüz edebilmesi imkánsız gibi olduğuna göre, Karakoyunlu'nun savunmasında tarihi bir yanlışlık bulunuyor.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı