Gündem Haberleri

  Hamas'lı vekillere tecrit önerisi

  KUDÜS (A.A)
  21.02.2006 - 08:27 | Son Güncelleme:

  İsrailli sağcı milletvekili Yuval Steinitz, Filistin'deki seçimlerin galibi Hamas'lı milletvekillerinin de 2004'te ölümünden önce Filistin lideri Yaser Arafat'a uygulandığı gibi tecrit edilmesini önerdi.

  Likud milletvekili Steinitz, İsrail devlet radyosuna verdiği demeçte, “Tıpkı Filistin Yönetimi'nin seçilmiş lideri Araft'a yaptığımız gibi Hamas liderlerini tecrit etmeliyiz. Onların Ramallah'ta meclis oturumlarına gelmesi ve oy kullanması engellenmeli” ifadesini kullandı.

  Filistin lideri Mahmud Abbas'ı “El Fetih kefilliğinde bir kabine kurması için Hamas ile birkaç haftadır koordinasyon içinde olmakla” suçlayan Steinitz, “Hamas egemenliğindeki (Filistin) hükümeti ortaya çıkıp birkaç haftaya kadar İran'ın desteğiyle Arap Birliği tarafından tanınmadan önce hareket geçmeliyiz” dedi.

  Abbas'ın bugün yeni hükümeti kurma görevini resmen 25 Ocak'taki seçimlerin galibi Hamas'ın liderlerinden İsmail Haniye'ye vermesi bekleniyor.

  İsrail Arafat'ı, Batı Şeria'nın Ramallah kentindeki karargahı Mukata'da ölümünden önceki 3 yıl boyunca kuşatma altında tutmuş, 2004'te hastalanması üzerine ise tedavi görmek için Fransa'nın başkenti Paris'e gitmesine izin vermişti. Arafat, Paris'teki Percy Hastanesi'nde 11 Kasım 2004'te hayata veda etmişti.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı