Gündem Haberleri

  Hamas ve El Fetih’ten 'felaket günü' dayanışması

  Reuters
  17.05.2010 - 18:56 | Son Güncelleme:

  İki rakip Filistinli grup Hamas ve El Fetih’in liderleri Cumartesi günü Gazze’de düzenlenen felaket günü (nakba) yürüyüşünde bir araya geldi. Bu durum iki rakip parti arasında diyalog umutlarını güçlendirdi.

  İki partinin liderleri Hamas’ın Gazze Şeridi’ni 2007’deki iç savaştan sonra El Fetih’in elinden almasından bu yana ilk kez böyle geniş bir platformda bir araya geldi.

   

  Filistinliler için nakba günü, 1948 yılının 15 Mayıs’ında İsraillilerin bağımsızlığını ilan ettiği ve 700 bin kadar Arap’ın kaçtığı ya da yerinden edildiği olayı anmak adına düzenlenen bir gün. Nakbanın 62’nci yıldönümü için yapılan yürüyüş daha küçük parti olan İslami Cihat tarafından düzenlendi. Yürüyüşün Hamas ve El Fetih arasında çözüm görüşmelerin yapıldığı bir döneme rastlaması dikkat çekti.

   

  Son dönemde yaşanan yakınlaşma görüşmelerinde önemli rol oynayan Filistinli işadamı Munib el Masri, tedbiri elden bırakmasa da umutlu olduğunu ifade etti. Masri, “Önümüzdeki günler olumlu bir sonuç getirebilir ama fazla umutlanmamak lazım dedi. Masri, Filistin topraklarındaki iki grubun liderleri arasında arabuluculuk çalışmalarını bir süredir sürdürüyor Mısır’ın iki yıllık girişiminden de şu ana kadar bir sonuç alınamadı.

   

  SÜRECİN BAŞLANGICI

  Filistinliler Masri’nin çabalarıyla Hamas kurmayı Mahmud el Zahar ile el Fetih yetkilisi Azam el Ahmed arasında yapılan telefon görüşmesinin olumlu sonuç getirdiğine inanıyor. Zahar Reuters’a yaptığı açıklamada, eğer el Fetih’le müzakereler başarılı olursa iki tarafın görüşmeleri yürüten Mısırlı yetkililere ortak bir teklif sunacağını ifade etti.

   

  El Fetih yetkilisi Zekeriya el Ağa da nakba yürüyüşünde gösterilen birlikteliğin “uzlaşma sürecinin başlangıcı olduğunu” ifade etti.

   

  İsrail Devleti’nin yıkılışını hedefleyen Hamas, el Fetih’in İsrail’le imzaladığı anlaşmaları tanımayı reddediyor. 2006 yılında seçimleri kazandığından beri Hamas, el Fetih’le iktidar mücadelesiyle yaşıyor. İran’ın desteğini arkasına alan Hamas, Abbas’ı İsrail’i tanıdığı için küçümsüyor ancak silahlı mücadeleyi sona erdirmeye hazır olduğunu her fırsatta söylüyor.

   

  Gazze Şeridi ve Batı Şeria’nın Filistinli sakinleri 2007’deki anlaşmazlıktan bugüne Hamas ve el Fetih arasındaki gerginliğin Filistin toplumunun sosyal dokusuna zarar verdiğini ve İsrail’le barış çabalarını engellediğini savunuyor.

   

  İki grup da diğerine bağlı aktivistleri tutuklamaya devam ediyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı