GeriGündem Hamas şiddeti bırakmalı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hamas şiddeti bırakmalı

Hamas şiddeti bırakmalı
refid:3852761 ilişkili resim dosyası

Başbakan Erdoğan, Hamas'a silahı bırakma, İsrail'e ise 'seçimi tanımıyorum' anlayışından vazgeçme çağrısında bulundu.

Dünya Ekonomik Forumu için Davos'ta bulunan Başbakan Erdoğan, Filistin halkının tercihine saygı duyulması, Hamas'ın da geçmişteki uygulamalarına son vermesi ve İsrail'i tanımama anlayışını bırakması gerektiğini söyledi. Hamas'ın silahı bırakması gerektiğine de değinen Başbakan Erdoğan, İsrail'in de üzerine düşenleri yapması ve 'seçimi tanımıyorum' anlayışından vazgeçmesi gerektiğini belirtti.
 
Hamas'ın Filistin seçimlerindeki başarısıyla ilgili önyargılı davranılmaması gerektiğinin de altını çizen Erdoğan, "Demokrasinin tahammül rejimi olduğunu söyleyenler bunun uygulamasını ortaya koymalı" dedi.
 
Hamas'ın artık bir örgüt değil, devlet yönetiminde söz sahibi siyasi bir parti olduğunu söyleyen Erdoğan, Hamas'ın insan hakları, hukukun üstünlüğü ve bölge barışına katkıda bulunması gerektiğini ifade etti.
 
Hamas'ın İsrail'i bir devlet olarak tanımama anlayışından vazgeçmesinin gereğini belirten Erdoğan, "Bu konuda bizler üzerimize düşeni yapacağımız gibi BM Genel Sekreteri Kofi Annan da bir toplantı düzenleyecek" dedi.
 
Filistin ile İsrail arasındaki soruna Türkiye'nin olumlu yaklaşımları olduğunu hatırlatan Erdoğan, "Biz iki ülke arasında arabuluculuk görevi üstlenebiliriz. Bu noktada Hamas'ın bundan sonraki adımı büyük önem arz ediyor" dedi.
 
Tek partili bir hükümet için yeterli çoğunluğa sahip Hamas'ın, El Fetih'e koalisyon talep ettiğine ve bu talebin sıradan olmadığına dikkat çeken Erdoğan, "Önyargılarla hareket edilirse demokrasi zarar görür. Sabırla beklemekte fayda var" diye konuştu.
 
Başbakan Tayyip Erdoğan, Hamas'ın Filistin'deki zaferi ile ilgili tepkilere karşılık "Hamas örgütü ile Hamas partisi arasında fark var. Sabırlı olmak gerek" dedi.

HAMAS: ABBAS İLE SİYASAL ORTAKLIĞI GÖRÜŞECEĞİZ
  
Seçimlerin resmi sonuçlarının açıklanmadığı Filistin'de ise hala kaos var. Hamas grubu, Filistin devlet başkanı Mahmud Abbas ile “siyasal ortaklık” konusunu görüşeceğini açıkladı. Filistin topraklarında çarşamba günü yapılan seçimde Hamas'ın liste başı ismi olan İsmail Haniye, Reuters'a yaptığı açıklamada, Abbas'ı telefonla aradığını belirterek, “görüşmenin yapılması konusunda mutabakata vardıklarını” belirtti.
Haniye, Abbas'ın görüşme için Gazze'ye geleceğini kaydederek, ”Görüşme, 2 gün içerisinde olacak” dedi.

İSRAİL: HAMAS'IN KAZANMASI, KAPILARI KAPATTI
  
İsrail Dışişleri Bakanı Vekili Tzipi Livni, “Filistin seçimini Hamas'ın kazanmasının, İsrail'in Gazze'den çekilmesiyle açılan kapıyı kapattığını” söyledi.
Livni, gazetecilere yaptığı açıklamada, uluslararası topluma çağrıda bulunarak, Hamas liderliğindeki bir Filistin hükümetini tanınmamasını istedi. Tzipi Livni, seçimlerin, “terör gruplarını aklamayacağını” söyledi.
İsrail'in geçen yaz Gazze Şeridi'nden çekilmesinin, barış yolunda bir “pencere” açtığını kaydeden Livni, “Filistinliler, seçimde Hamas'ı tercih ederek onu kapattılar” diye konuştu.


 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle