Gündem Haberleri

  Hamas, liderini ülkeye getirmeye uğraşıyor

  Hürriyet Haber
  28.01.2006 - 17:53 | Son Güncelleme:

  Yediot Ahronoth Gazetesi'nin internet sitesinde yayımlanan ve Filistinli yetkililere dayandırılan habere göre, Hamas yönetimi, üst düzey Filistin Ulusal Yönetimi yetkilileri ve Avrupalı yetkililer arasında, Meşal'ın Filistin topraklarına dönüşü olasılıklarıyla ilgili görüşmeler yapılıyor.

  Hamas'ın iktidarı ele almasına yönelik hazırlıkların önemli bir parçası olarak görülen bu temaslar doğrultusunda, Meşal'ın ülkeye dönüşünün sağlanmasının, silahlı örgütü daha ılımlı bir noktaya çekeceği de savunuluyor.

  Hamas (İslam Direniş Hareketi) politbüro şefi Maşal'ın, halen yaşadığı Şam'dan Filistin'e gelmesinin, Suriye bağlantılarını zayıflatarak, üzerindeki İran baskısını hafifleteceği de haberde yer aldı.

  Filistin Ulusal Yönetimi Devlet Başkanı Mahmud Abbas, şimdiye dek kimseye hükümeti kurma görevini vermedi. Abbas, tüm gruplarla temaslarının sürdüğünü belirtmiş ve “En fazla çoğunluğu sağlayan partiden hükümeti kurmasını isteyeceğiz” demişti.

  25 ocakta yapılan Filistin seçimlerinin ardından, seçim sonuçları gayri resmi olarak açıklandı, resmi sonuçlar henüz ilan edilmedi. Seçim sonuçlarının resmen açıklanmasının ardından Hamas, Avrupa Birliği ve Mısır'ın Halid Maşal'ın dönüşüyle ilgili görüşmeleri hızlandırması bekleniyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı