Gündem Haberleri

  Hamas Lideri Meşal'den şartlı yardım önerisi

  (a.a.)
  10.02.2006 - 19:11 | Son Güncelleme:

  Filistin'de 25 Ocak genel seçimini büyük farkla kazanan İslam Direniş Hareketi'nin (HAMAS) siyasi önderi Halid Meşal, “Karikatür krizinde Batı ülkeleri hükümetleri resmen özür dilerse biz de sokak ayaklanmalarını bastırırız” dedi.

  Fransız devlet radyosuna demeç veren Meşal, batılı devletlerin hükümetlerinin özür dilemesi koşuluna ek ikinci koşulunu da açıkladı.

  Filistin Kurtuluş Örgütü'nün müteveffa önderi Yaser Arafat'ın El Fetih örgütünden silah arkadaşı Meşal, ikinci koşul olarak, “Batılı devletler de aynen Yahudi soykırımının reddini engelleyen yasa gibi tüm dinlerin peygamberlerine haraketi yasayla yasaklarlarsa biz de halkın tepkilerine hakim oluruz” dedi.

  Hamas'ın politbüro şefi Meşal, Şam'da sürgünde yaşıyor.

  Makedonya'da ve Kenya'da karikatürlere nefreti dile getiren gösteriler oldu. Makedonya'da başkent Üsküp'teki gösteri sakin geçerken, Kenya başkenti Nairobi'de göstericileri Danimarka Büyükelçiliği'nden uzaklaştırmaya çalışan polisin açtığı ateş sonucu 1 kişi öldü.

  İRAN

  İran'daki gösterilerde, göstericiler Tahran'da bulunan Danimarka ve İngiliz diplomatik misyonlarına taş attılar.

  İngiliz Reuters ajansı, yaklaşık 200 kişilik bir kalabalığın yüksek duvarlarla çevrili Danimarka Büyükelçiliği'ne taşlarla saldırdıklarını, onlarca polisin de göstericilerin binaya yaklaşmasını engellediğini aktardı.

  Aynı kalabalığın daha sonra İngiliz Büyükelçiliği yakınlarına ilerlediği ve yine taşlar attığı, her iki olayda da ciddi zarar olmadığı kaydedildi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı