Gündem Haberleri

  Hamas Filistin Mahmud Abbas'a destek veriyor

  KUDÜS (A.A)
  27.02.2006 - 12:48 | Son Güncelleme:

  İslami Direniş Örgütü Hamas'ın Filistin hükümetini kurmakla görevlendirilen lideri İsmail Haniye, örgütün Filistin lideri Mahmud Abbas'ın görevinde başarılı olabilmesi için mümkün olan her şeyi yaptığını söyledi.

  Haniye, yaptığı açıklamada, Filistin halkının ulusal çıkarlarına hizmet etmede, Abbas'a tüm saygı ve işbirliğinin gösterileceğini kaydetti. İsmail Haniye, “Abbas, Filistin halkının tüm saygısına sahip, Filistin Yönetimi'nin seçilmiş başkanıdır. Biz de Hamas olarak, Abbas'ın görevinde kalması ve işlerini kolaylaştırmak için büyük gayret gösteriyoruz. Biz de aynı amaçları paylaşıyor, aynı zorluklarla karşı karşıya geliyoruz” dedi.
  Filistin lideri Abbas, bir İngiliz televizyonuna yaptığı açıklamada, “Görevimi yerine getiremeyecek bir noktaya gelebilirim” demişti.

  Hamas'ın şiddetten vazgeçmesini ve İsrail'i tanıması gerektiğini söyleyen Abbas, mülakatında barış görüşmelerinde etkisiz kalması halinde istifa edeceğini belirtti. Mahmud Abbas, “İnandıklarımı yapamazsam bu koltukta oturmaya devam edemem” diye konuşmuştu.

  Haniye ise Filistin Yönetimi Başkanlığı ile hükümet kurumları arasındaki ilişkilerin çerçevesinin daha önce çizildiğini hatırlatarak, bu ilişkilerin karşılıklı saygı, işbirliği, anlayış ve diyaloga dayandığının altını çizdi. Abbas, Yaser Arafat'ın ölümünden sonra ocak 2005'te 4 yıllığına Filistin lideri olmuştu.

  Haniye'nin açıklamaları, Filistin Kurtuluş Örgütü Yönetimi üyesi Abdullah El-Horani ile görüşmesinden sonra yapıldı. Haniye, Horani'ye, Filistin seçimlerinden sonraki gelişmeler üzerine bilgi verdiğini, kendisinden de fikir aldığını belirtti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı