Gündem Haberleri

  Hamas: Bu hakaretin sorumluları öldürülmeli

  A.A.
  04.02.2006 - 14:29 | Son Güncelleme:

  Filistinli radikal Hamas örgütünün önde gelen liderlerinden Muhammed Zahar, İslam dünyasını rahatsız eden karikatürlerin “ölümle cezalandırılması gereken affedilemez bir hakaret” olduğunu söyledi.

  Filistin'de 25 ocaktaki genel seçimlerden sürpriz bir zaferle çıkan Hamas'ın liderlerinden Zahar, İtalyan Il Giornale gazetesine yaptığı açıklamada, “ne dine, ne de dinin en kutsal sembollerine saygı göstermeyenleri öldürerek cezalandırmaları gerektiğini” ileri sürdü.

  Öte yandan, Malezya Başbakanı Abdullah Ahmed, ilk olarak bir Danimarka gazetesinde, tepkilere neden olan karikatürlerin yayımlanmasını kınadı, ancak Malezya halkından itidalli olmalarını istedi.
  Ahmed, yaptığı yazılı açıklamada, karikatürleri yayımlayan gazetenin İslami hassaslıklara karşı kaba bir aldırmazlık içinde olduğunu ifade ederek, geniş çaplı protestolara rağmen karikatürlerin başka gazetelerde de yayımlanmasının daha da üzücü olduğunu kaydetti ve bunları kasıtlı bir tahrik olarak niteledi.
  Abdullah Ahmed, ancak halktan itidalli ve mantıklı olmalarını istedi.

  DANİMARKA

  Danimarka'da da aşırı sağcı gruplar bugün, İslam dünyasında tepkilere yol açan karikatürlerle ilgili Ortadoğu'da düzenlenen gösterilerde Danimarka bayraklarının yakılmasını protestoya hazırlanıyor.
  Başkent Kopenhag'ın 35 kilometre kuzeyindeki Hilleroed'de planlanan aşırı sağcı gösterilerin, aynı bölgede karşı gösteri planlayan solcu gruplarla çatışmalara ve ülkede Müslümanlarla gerginliğin tırmanmasına neden olmasından endişe ediliyor. Özellikle Danimarka polisinin, aşırı sağcıların ülkedeki Müslümanları kışkırtmasından kaygılanıyor.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı