Gündem Haberleri

  Hamamcılar, turizmcilere karşı

  Hürriyet Haber
  08.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İzmir Hamamcılar Odası Başkanı Nafi Karaca, turizmcilerin daha fazla para kazanmak uğruna ‘‘Türk hamamı’’ imajına gölge düşürdüklerini söyledi. Karaca, ‘‘Turizmciler, hem Türk turizmini, hem de Türk hamamını baltalıyorlar’’ dedi.

  Sezona yeni girdiğimiz ve bu yıl büyük umutlar bağladığımız turizm sektöründe yeni bir tartışma başladı. İzmir Hamamcılar Odası Başkanı Nafi Karaca, Türk hamamlarının turistlerin en fazla rağbet ettiği yerler haline geldiğini, ancak turist rehberleri ile turistik işletmelerin buna engel olmaya çalıştıklarını iddia etti. Türk hamamının ülkenin en önemli kültürel mozaiklerinden biri olduğunu söyleyen Karaca, ‘‘Ancak daha fazla döviz kazanmak isteyen bazı rehberler ve turistik işletmeler, hem turistleri kandırıyor, hem de hamamcı esnafının gelirini engelliyor’’ diye konuştu.

  Turizmin deniz ve güneşten ibaret olmadığını, dünyanın her yerinde çok iyi bilinen Türk hamamı özelliğinin iyi kullanılmasında ülkenin yararları bulunduğunu anlatan Karaca, şöyle devam etti: ‘‘Turist rehberleri, bizden kişi başına 4 milyon lira fiyat isteyerek pazarlığa girişiyorlar. Turistlere ise bunu 40-50 milyon lira sattıklarını duyuyoruz. Yine turistik işletmeler, otellerinde 3-4 metrekarelik banyolara bir kurna ya da pirinç bir musluk takıp Türk hamamı adı altında sunuyorlar. Üstelik hepsi broşürlerde otel ve tesislerinin özellikleri arasında Türk hamamını da sıralıyor. Bu haksız rekabet ve tüketicinin kandırılmasıdır. Böylece Türk hamamı imajı ve Türk turizmi baltalanıyor.’’

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı