Gündem Haberleri

  Halkın öfkesi

  Hürriyet Haber
  16.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Antalya'daki çatışmada öldürülen 3 PKK'lının Manavgat'a gömülmesi halkı isyan ettirdi. ‘‘Şehitle, PKK yanyana yatamaz’’ diye slogan atan halk, cesetler çıkarılıp, başka bir yere götürülünce sakinleşebildi. İstanbul'da ise Sultanahmet'e bomba koyan PKK'lılar tatbikat sırasında linç edilmek istendi.

  PKK celladı Parmaksız Zeki kod adlı Şemdin Sakık'ın kahraman Türk komandolarınca yakalanmasının sevinci sürerken, eli kanlı örgüte duyulan öfke de dalga dalga yayılıyor. Antalya'daki çatışmada öldürülen 10 PKK'lıdan 3'ünün gömüldüğü Manavgat'ta, halk sokağa döküldü. Öfkeli kalabalık, cesetlerin çıkarılıp başka bir yere götürülmesinden sonra sakinleşti. İstanbul'da ise Sultahahmet'e bomba koyup, 9 kişinin yaralanmasına neden olanlar tatbikat sırasında linç edilmek istendi. Kurban Bayramı'nın son günü, Serik'in Gebiz Beldesi yakınlarındaki Bozburun Dağı mevkiinde bir grup PKK'lı ile sıcak temas sağlayan güvenlik kuvvetleri, 7'sini öldürmüştü. Aynı gün Manavgat'ın Demirci Köyü yakınlarında 3 PKK'lı daha öldürülmüştü. Gebiz'de öldürülen teröristlerin cesetleri önce Serik Mezarlığı'na gömülmek istenmiş, ancak vatandaşların karşı çıkması sonucu bilinmeyen bir yerde toprağa verilmişti. Manavgat'da öldürülen 3 PKK'lının cesedi ise ilçe halkına, ‘‘Antalya'ya gönderildi’’ denilerek, Hisar Mahallesi'ndeki bir mezarlığa gizlice gömülmüştü. Bu durumu öğrenen Manavgatlılar, dün sabah Manavgat Köprüsü'nde ellerinde Türk Bayrakları'yla toplanarak yolu kesti. Yaklaşık 3.5 saat trafiği engelleyen, ‘‘Şehitle, PKK yanyana yatmaz’’, ‘‘Ne mutlu Türk'üm diyene’’ gibi sloganlar atan ilçe halkını, Kaymakam ve emniyet yetkilileri de sakinleştiremedi. Kaymakam Nazmi Kahraman ile Emniyet Müdürü Hayrettin Şahbaz'ın teskin edici konuşmalarını yuhalayan öfkeli vatandaşlar, İlçe Jandarma Bölük Komutanı Yüzbaşı Uğur Dilbaz'ın cesetlerin başka bir yere nakledileceği sözü üzerine yolu açtı. Ancak, halk teröristlerin cesetlerinin götürüldüğünü bizzat görmek için mezarlığa yürüdü. Jandarmanın denetiminde cesetlerin gömüldüğü alanı kepçelerle kazan belediye ekipleri, cesetleri torbalara koyup ilçe dışında bilinmeyen bir yere götürdüler. Bunun üzerine ilçe halkı eyleme son verip sessizce dağıldı.

  POLİS ZOR KURTARDI

  İstanbul Sultanahmet'teki Halide Edip Adıvar Parkı'na koydukları bomba ile 3'ü turist 9 kişinin yaralanmasına neden olan PKK'lılar da dün linç edilmek istendi. 'Mobil bomba timi'nin elemanları Özgür Gürbüz ile Figen Sayman'a dün Sultanahmet'te tatbikat yaptırıldı. Yunanistan'da eğitim gören bomba uzmanı Müslim Özçelik'in yaptığı parça tesirli zaman ayarlı bombayı parka bırakan Gürbüz, ‘‘Ben Zaman ayarını çalıştıracak pimi çekerken Figen de çevreyi kolluyordu’’ dedi. Bu arada Topkapı Ülkü Ocakları'ndan oldukları öne sürülen 100 kişilik bir grup, PKK'lılara saldırıp linç etmek istedi. Parkın çevresini güvenlik çemberine alan polis, öfkeli kalabalığın tatbikat yerine yaklaşmasını önledi. Ellerindeki Türk Babyrakları ile ‘Kahrolsun PKK’, ‘Kahrolsun Apo’, ‘Sıra sende Öcalan’ diye slogan attan grup, bombacılara tatbikat yaptırıldığı sırada, ‘Şerefsizler’, ‘Vatan hainleri’ diye bağırdılar. 22 Mart 1998'de İzmir'de bir kafeteryaya da bomba koyan teröristlerin daha sonra İstanbul'a gelerek seri bombalama eylemleri yapmayı planladıkları bildirildi.

  Bombacıları linç edeceklerdi

  Çok sayıda vatandaş ve Topkapı Ülkü Ocakları'ndan oldukları belirtilen 100 kişilik grup ellerinde Türk Bayrakları ile bombacı PKK'lılara saldırıp linç etmek istedi. ‘Kahrolsun PKK’, ‘Kahrolsun Apo’, ‘Sıra sende Öcalan’ diye slogan atan grup, bombacılara da ‘Şerefsizler’, ‘Vatan hainleri’ diye bağırıp yuh çekti. Linç edilmek istenen bombacılar, polis tarafından apar topar olay yerinden kaçırıldı.

  Mezardan çıkardılar

  Manavgatlılar, dün sabah Manavgat Köprüsü'nde ellerinde Türk Bayrakları'yla toplanarak yaklaşık 3.5 saat yolu kestiler ve PKK'yı lanetleyen sloganlar attılar. Kaymakam ve emniyet müdürünün teskin edici konuşmalarını yuhalayan öfkeli vatandaşlar, İlçe Jandarma Bölük Komutanı'nın cesetlerin başka bir yere nakledileceği sözü üzerine yolu açtı. Ancak, halk teröristlerin cesetlerinin götürüldüğünü bizzat mezarlığa giderek denetledi, daha sonra dağıldı.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı