Gündem Haberleri

  ’Halkın Dostları’ birbirine girdi

  Hürriyet Haber
  21.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  1960’lı yılların ünlü sosyalist dergisi "Halkın Dostları"nı birlikte çıkaran, ama daha sonra yolları ayrılan Murat Belge ile İsmet Özel, Ziya Gökalp yüzünden birbirine girdi. İsmet Özel’in kendisine yönelik eleştirilerini cevaplandıran Belge, Özel’in "küstahlık" yaptığını yazdı.

  MURAT Belge, İsmet Özel ve Ataol Behramoğlu’nun birlikte çıkardığı Halkın Dostları Dergisi, 1960’lı yıllarda son derece etkili olmuş ve pek çok ismi de peşinden sürüklemişti. Aradan geçen yıllarda Murat Belge, liberal sosyalist kimliğiyle teorisyenliğini sürdürürken, İsmet Özel önce İslamcılığa, arkasından da İslamcılık ile milliyetçilik arasında bir limana demirledi. Ancak iki arkadaşın dostluğu hiç bozulmadı ve hiçbir zaman birbirlerinin aleyhinde bir şey yazmadılar.

  Ne var ki bu dostluk, İsmet Özel’in Kitaplık Dergisi’nin mayıs sayısında yayımlanan söyleşisi ile bozuldu. Söz konusu söyleşide İsmet Özel, Murat Belge’nin Agora Yayınları arasında çıkan "Linç Kültürünün Tarihsel Kökeni: Milliyetçilik" kitabına değinerek "Linç bir ayrıksılığın sonucuysa, milliyetçiliği linç kültürünün tarihsel kökeni kabul etmek ancak Yahudi zihniyetinin uzantılarından biri olabilir" demişti. Özel daha sonra sözü, Murat Belge’nin Ziya Gökalp ile Emile Durkheim arasındaki ilişkiye dair söylediklerine getirerek şunları iddia ediyordu:

  "Doğrusu merak ettim: Murat Belge nasıl şahit olmuş Durkheim’in her söylediğinin Ziya Gökalp tarafından kabul edildiğine? (...) Ne Ziya Gökalp, ne de Durkheim yapılarında her ikisinin de sıkı birer ’Kabalist’ olması dışında hiçbir ortak nokta barınmamaktadır. Egemen zümreler lafla peynir gemisi yürütüyor." Murat Belge, Birikim Dergisi’nin Ağustos sayısında bu iddiaları cevaplandırırken, İsmet Özel’in bir süredir her şeyi "Yahudi" kavramıyla açıkladığına değiniyor: "İsmet Özel gibi her durumda yüksekten atarak ve beklenmeyen, şaşırtıcı şeyler söyleyerek varolmayı benimsemiş biri için uygun bir yöntemdir bu." Arkasından da, Özel’i, "küstah bir ifade" kullanmakla itham ediyor.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı