Gündem Haberleri

  Halkbank: Kredide bizi yıpratmayın, dava açarız

  Hürriyet Haber
  01.05.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Halkbank, TMSF’den Sabah-atv’nin satın alınmasında Çalık Grubu şirketlerinden Turkuvaz’a kullandırdığı 375 milyon dolarlık kredinin "kanunlara, kurallara ve bankacılık teamüllerine" uygun olduğunu açıklarken, "Bankamızın itibarına zarar verebilecek asılsız, mesnetsiz ve yalan haberleri yapanlar karşısında yasal haklarımızı kullanacağız" uyarısı da yaptı.

  Telkin yok

  Anadolu Ajansı kanalıyla bir açıklama yapan Halkbank, bu kredinin iddia edildiği gibi ’telkin ya da yönlendirmelerle’ değil, aksine tamamen ticari ve ekonomik değerlendirmeler sonucu verildiği vurgulandı.

  Proje finansmanı

  Proje finansmanının özünde, yatırımcı şirketin koyacağı özkaynağın yanı sıra ’proje finansmanına konu varlıkların tamamının teminata alınması ve bu varlıkların yaratacağı gelirlerle, belirlenmiş vadede kredinin geri ödenmesinin’ yattığına dikkat çekilen açıklamada, bu nedenle söz konusu işlemin bir "proje finansmanı" olduğuna vurgu yapıldı.

  Etkisi sınırlı

  Açıklamada, söz konusu kredinin değişken faiz yapısı ve getirisi düşünüldüğünde, bankanın faiz riskini dengeleyici yönde etkide bulunduğu, bu nedenle kredinin son derece güçlü bir sermaye yapısı olan bankanın sermaye yeterlilik rasyosu (SYR) üzerindeki etkilerinin oldukça sınırlı kaldığı belirtildi.

  Çalık’ın mali gücü var

  Halkbank yönetiminin bu kararı oy birliğiyle aldığı belirtilen açıklamada, Çalık Grubu’nun yurtiçindeki ana firması olan GAP Tekstil’in, en büyük ilk 500 firma listesinde 226’ıncı sırada yer aldığı belirtildi. Grubun ayrıca Bursa ve Kayseri’de doğalgaz dağıtım işini yapması, Arnavutluk’ta bankası bulunmasını "ciddi kredibilite göstergesi" olduğu vurgulanan açıklamada, "Yurtiçi ve yurtdışı şirketleri konsolide edildiğinde önemli bir mali büyüklüğe ulaşan grup, Bankamız derecelendirme sisteminde de olumlu notlar almıştır" denildi.
  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı