GeriGündem Halkalı'da patlama: 4 asker ve bir subay kızı şehit
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  807
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Halkalı'da patlama: 4 asker ve bir subay kızı şehit

Halkalı'da patlama: 4 asker ve bir subay kızı şehit
refid:15096663 ilişkili resim dosyası

İstanbul bu sabah patlamayla uyandı... Halkalı'da askeri personeli taşıyan bir servis otobüsüne parça tesirli ve uzaktan kumandalı bombayla saldırı düzenlendi... 4 asker ve bir subayın okula giden 17 yaşındaki kızı şehit oldu, 14 kişi yaralandı... Teröristlerin bombayı düdüklü tencereye koyarak gizlediği, otobüs geçerken telsizle patlattığı belirlendi.

         

OLAY YERİNDEN İLK GÖRÜNTÜLER / WEB TV

İŞTE HALKALI'DAKİ PATLAMADAN FOTOĞRAFLAR

VALİ MUTLU'DAN SALDIRIYLA İLGİLİ İLK AÇIKLAMA / WEB TV

YARALI ASKER DE ŞEHİT OLDU 

Halkalı'da personel taşıyan otobüse yönelik saldırıda ağır yaralanan ve TEM Hospital'da tedavi altına alınan Başçavuş Duran Bayram da kurtarılamadı. Böylece ölenlerin sayısı 17 yaşındaki Buse Sarıyağ ile birlikte 5'e yükseldi.

Patlama saat 07.00 sıralarında, Halkalı'daki askeri Lojmanlardan aldığı personeli görev yerlerine taşıyan sivil plakalı bir otobüsün geçişi sırasında meydana geldi.                 

TEM yoluna 300 metre mesafede yan yol üzerinde meydana gelen patlama sonucu otübüsün özellikle arka ve orta bölümü ile bagaj bölümünde hasar meydana geldi. Patlamada Jandarma Kıdemli Üstçavuş Bekir Çelik, uzman çavuşlar Çağlar Bölükbaşı ve Uğur Ekiz ile bir personelin okula giden 17 yaşındaki kızı Buse Sarıyağ şehit oldu.

BOMBAYI DÜDÜKLÜ TENCEREYE KOYMUŞLAR

Bu arada, teröristlerin patlayıcı maddeyi düdüklü tencereye koyarak gizledikleri, otobüs geçerken de el telsizi kullanarak patlattıkları belirtildi.

Patlamanın ardından İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin olay yerine gelerek saldırı hakkında bilgi alarak açıklama yaptı.

ORG. BAŞBUĞ İNCELEMELERDE BULUNUYOR

Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Halkalı semtinde askeri personel taşıyan otobüsün yakınında meydana gelen patlamaya ilişkin olay yerinde incelemelerde bulunuyor.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Başbuğ, yaralıları hastanede ziyaret ettikten sonra olay yerine geçti. Başbuğ, patlamanın meydana geldiği yerde incelemelerde bulunarak yetkililerden bilgi alıyor.

VALİ MUTLU: UZAKTAN KUMANDALI BOMBA KULLANILDI

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu gerçekleştirilen eylemin terör saldırısı olduğunu ve saldırıda parça tesirli ve uzaktan kumandalı bomba kullanıldığını söyledi. İşte Vali Mutlu'nun açıklamaları:

Servis araçlarına bombalı saldırı gerçekleşti. Bu saldırı sonucunda, ikisi uzman çavuş bir de 17 yaşında bir kızımız olmak üzere üç şehit verdik. İki ağır yaralımız var, bunların tedavileri devam ediyor. Servis aracındaki personellerimizden hafif yaralı olan 4 yaralımızın tedavileri tamamlandı. Olayla ilgili güvenlik güçlerimiz çalışma sürdürüyorlar. Aldığımız ilk bilgiler parça tesirli ve uzaktan kumandalı bir düzenekle yol kenarına bırakılmış bir bombanın patlatılmasıyla eylem gerçekleştirilmiştir.

 

ŞU ANDA GÖZALTINA ALINAN YOK 

Bu bir terör saldırısıdır. Terörün hedefi bellidir, kaygı yaratmak, huzursuzluk oluşturmaktır. Bununla ilgili elbette ki faillerin bulunması noktasında güvenlik güçlerimiz çalışmaları sürdürecektir. Milletimizin başı sağ olsun. Terör ülkeye sadece gözyaşı huzursuzluk ve acı vermiştir. Bunun dışında ulaşabileceği hiçbir yer yoktur. Milletimiz sağ duyulu devletimize güvenlik güçlerimize bağlı bir şekilde izleyecekler. Şu anda saldırıyı üstlenen ve gözaltına alınan yok. Terörün istemiş olduğu, kaygı huzursuzluk ve ayrıştırma noktasında İstanbul olarak en büyük duruşumuzu sergileyeceğiz. Bu üç araçlık bir konvoy ve sonuncu servis aracına saldırı oldu.

OTOBÜSÜN SÜRÜCÜSÜ: LASTİK PATLADI ZANNETTİM

Askeri personeli taşıyan otobüsün sürücüsü Neşet Yeni, patlama anını anlatırken şunları söyledi: "Saat 07.10 sıralarında 3 otobüs hareket ettik. Çeyrek geçe buradaydık. Araçta birden patlama oldu. Lastik patladı zannettim. Ancak otobüsün içi toz toprak oldu, göz gözü görmüyordu. Yaralıları hemen çıkardık ve araçlarla hastaneye gönderdik. Kaçan kimseyi görmedim. Araçtaki komutanlardan biri havaya ateş açtı"

 

ORG. BAŞBUĞ OLAY YERİNDE / WEB TV

GENELKURMAY'DAN AÇIKLAMA      

 

KEMER'DE YATLARLA PROTESTO GÖSTERİSİ

 

BAŞBUĞ OLAY YERİNDE İNCELEME YAPTI

OLAY YERİNİN HAVADAN GÖRÜNTÜLERİ / WEB TV

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle