Gündem Haberleri

  Halkalı’da stüdyo daireler 160 bini buluyor, dubleks 3+1’ler ise 500 bin YTL’yi geçti

  Hürriyet Haber
  06.07.2007 - 10:07 | Son Güncelleme:

  Halkalı, TOKİ’nin kendi konut projeleri ve özel sektörle gelir paylaşımı esasına dayalı yürüttüğü projeler sonrası şantiye alanına dönerken, bölgedeki çarpık yapılaşma da yerini modern şehircilik anlayışıyla yapılan konutlara bırakıyor. Yeni konut ve ticari projelerle gelecekte de prim potansiyeli olan Halkalı’da bugün lüks projelerden birinde 3+1 dubleks daire 520 bin YTL’lik fiyatı ile; 3 oda 2 salonlu ve 4 banyolu tripleks apartman dairesi 750 bin YTL fiyatıyla dikkat çekiyor.

  HALKALI Toplu Konutları, yeni adıyla Atakent, Toplu Konut idaresi(TOKİ) tarafından konut ihtiyacını karşılamak için, evi olmayanlara öncelik tanınarak radyal temel-tünel kalıp inşaat sistemiyle depreme danayıklı yapılan bir proje olarak ortaya çıkmıştı. 3 etaptan oluşan ilk toplu konutlar, toplam 12 bin civarında. TOKİ, son 2 yılda bölgede binlerce yeni konut yaptı. TOKİ arsasında gelir paylaşımı esasına dayalı yapılan Soyak Olympiakent’te de, 3 bin 500 konut yapıldı.

  LÜKS KONUTLAR DA YÜKSELİYOR

  Depreme danayıklı olması, yeşil alanların fazla olması, güvenlikli olması, çocuk kreşleri, spor alanları, okulları ve en önemli nedenlerden biri olarak yatırım için düşünülmesi ile prim yapan Halkalı konutları, bugün de insanları bölgeye yöneltiyor. Bölgede TOKİ’nin orta ve dar gelirlilere yönelik projeleri ile lüks konut projeleri bölge bölge yükseliyor. Organize bölgenin Atatürk Olimpiyat Stadı’nın yanında olması, Atatürk Havalimanı’nın 10 dakika mesafede oluşu, bölgeye Olimpiyat Parkı plánlanması, ilginin artmasına ve konutların prim yapmasına neden olmuştu. Soyak Olympiakent de, Halkalı Toplu Konutları’nın hemen yanında inşa edildi. Toplam 3500 konutluk Olympiakent  1 milyon kilometrekare alana yayılan bir proje. Bu alanın, 280 bin metrekaresi konut ve sosyal tesis yapılaşmasına ayrıldı. Halkalı’da, inşaat şirketlerinin, TOKİ ile gelir paylaşımı esasına dayalı yaptığı projeler de var. Bunlardan en göze çarpanlardan biri de Avrupa Konutları.

  520 BİN YTL’YE DUBLEKS VAR

  Sosyal konutlar ve lüks projelerin yanyana yükseldiği böylesine büyük bir konut alanında ev fiyatları arasında da büyük farklılıklar bulunuyor. Halkalı Toplu Konutları’nda (Atakent) 1. Etap’ta yaklaşık 15 yıllık binalarda 1+1’leri (stüdyo daireler) 70 bin YTL’ye bulmak mümkünken, Olympiakent’te ise 3+1’lik (214 metrekare) dubleks daireler 520 bin YTL’yi; 3+2’lik (4 banyolu, 238 metrekarelik) tripleks daireler ise 750 bin YTL’yi buluyor. Halkalı’da, standart büyüklüklerdeki (135-140 metrekare) apartman daireleri ise Soyak’ta zaman zaman 300 bin YTL’yi geçen fiyatlara satılıyor. Avrupa Konutları ve Soyak’ta, stüdyo daireler ise 150 bin YTL’nin üzerine çıkabiliyor.

  KİRALAR 400 YTL’DEN BAŞLIYOR

  Daire kiraları ise Atakent’te stüdyo’larda 400 YTL’den başlıyor, 3+1 standart ölçülerdeki dairelerde ise 1000 YTL’ye kadar çıkıyor. Soyak’ta, 1+1 stüdyo daire kiraları 550-600 YTL’den başlıyor, 700 YTL’yi buluyor. Soyak’ta 3+1 standart dairelerde kira tavanı ise 1250 YTL civarında. Avrupa Konutları’nda da stüdyo daire kiraları 700-800 YTL; 3+1 standart daire kiraları 1000-1400 YTL arasında değişiyor.

  Belirsizliğin bitmesi bekleniyor

  TOKİ’nin 40 bin konut yapımı hedefiyle yola çıktığı Halkalı’da bugün peşpeşe yükselen bloklar, bölgeyi şantiye alanına çevirdi. Yeni konut projelerinin hayata geçeceği bölgede, seçim sonrası faizlerde düşüş eğiliminin sürmesi ile prim potansiyelinin olduğu belirtiliyor.

  TOKİ’nin hamlesi müteahhitleri de harekete geçirdi

  BAŞBAKANLIK’a bağlı TOKİ’nin önayak olduğu toplu konut hamlesinin ardından, müteahhit firmalar da Halkalı bölgesine peşpeşe projeler geliştirmeye başladı. İstanbul’un en önemli yerleşim alanlarından olan Halkalı’da, TOKİ’ye ait arsalarda hasılat paylaşımı yöntemi ile binlerce konut yapılıyor. Bu yöntemde en dikkat çeken proje ise Soyak’a ait. Soyak’ın projesinin ardından, Avrupa Konutları ve Güneşpark gibi projeler de geldi. Gelir paylaşımı yöntemi ile inşa edilen projelerle bugün bölgedeki konut sayısı 20 bin sınırına geldi. Bölgede 40 bin konutluk hedefte yol yarılanırken, geçen yıl yaşanan dalgalanmanın ardından, ’fazla şiştiği’ söylenen konut fiyatlarında yüzde 15’e varan bir gerileme oldu. Seçim belirsizliğinin bitmesi ve konut kredisi faizlerinin inmesi ile bölgenin prim potansiyeli taşıdığı ifade ediliyor.

  Halkalı’daki konutlara en çok patronlar, pilotlar ve doktorlar ilgi gösteriyor

  HALKALI bölgesinde faaliyet gösteren RE/MAX Odak Emlak Ofisi’nden, Gayrimenkul Danışmanı Murat Tatu, Halkalı’daki emlak hareketleri hakkında ilginç bilgiler verdi. Murat Tatu, "Halkalı bölgesinde daha çok hangi meslek grubundan insanlar konut alıyor, ev kiralıyor?" şeklindeki sorumuza şöyle yanıt verdi: "Halkalı’da çoğunluk, bölgedeki ticari alanlardaki işverenler ve çalışanlardan oluşmakta. Çevresinde bir çok kurumsal şirketi barındıran Halkalı’da, her meslek grubundan insana rastlayabilirsiniz. Bunun yanında havalimanına yakınlığı nedeniyle hostes-pilot v.s. havalimanı personeli, doktor, bankacı gibi gruplar da öne çıkıyor. Bunların çoğunluğu karı-koca çalışan, 30-45 yaş aralığında insanlardan oluşuyor."

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı