Gündem Haberleri

  Halka gidelim

  Hürriyet Haber
  23.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kutan: Önce Demirel istedi

  FP Lideri Recai Kutan, Cumhurbaşkanı'nın halk tarafından seçilmesi önerisinin ilk kez Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'den geldiğini vurguladı. Kutan, kendilerinin konuyu gündeme getirdiklerinde Demirel ile buluştuğunu da belirterek ‘‘Bana 'bu en isabetli çözüm' dedi’’ açıklamasında bulundu. FP Lideri, Cumhurbaşkanlığı seçimi için RP eski lideri Necmettin Erbakan'ın yasağının kalkması yönünde hiçbir pazarlıklarının olmadığını da bildirdi. Kutan, Cumhurbaşkanı'nın halk tarafından seçilmesi konusunda ısrarlı olduklarını belirtirken, ‘‘Ben diğer liderler kadar cesur değilim. Benim grubum şu istikamette oy kullanır diyemem’’ diye konuştu. İran seçimleri sonuçlarının ‘‘iyi olduğunu’’ da vurgulayan Kutan, dün TBMM'deki makamında sorularımızı şöyle yanıtladı:

  Cumhurbaşkanlığı seçimi konusundaki son durum nedir?

  Biz ısrarla Cumhurbaşkanı'nın halk tarafından seçilmesini istiyoruz. Sayın Demirel'e de bir imkan tanıyalım diyoruz. Cumhurbaşkanı'nın halk tarafından seçilmesini de ilk kez Sayın Demirel gündeme getirdi. İlk defa bunu söylediğinde kendisiyle biraraya geldim. Kendisi de bizim önerimizin en isabetli çözüm olduğunu söyledi.

  O KADAR CESUR DEĞİLİM

  Meclis'ten bu teklifinizin geçeceğine inanıyor musunuz?

  Taraftar bulamayacağımız nereden belli? Bu gizli oylama. Hangi milletvekilinin nasıl tavır takınacağını nasıl bilebiliriz. Ben öbür liderler kadar cesur değilim. Benim grubum şu istikamette oy kullanacak diye de birşey söylemiyorum. Ama çıkın sokağa bakın. Halkın yüzde 60-70'i niye biz seçmeyelim görüşünde.

  ERBAKAN ÇOK MEŞGUL

  Cumhurbaşkanlığı seçimi için Sayın Erbakan'ın pazarlığı yapılıyor mu?

  Erbakan meselesi hiçbir yerde gündeme gelmedi. İmaen de olsa hiç açılmadı. Erbakan'ın da böyle birşeyden haberi yok. Zaten Umre'de idi. Erbakan son dönemde de çok meşgul. Kendisi çok aktif bir kişi olduğu için herhalde canı sıkılmasın diye ha bire hakkında dava açıp duruyorlar. Bazen bizim arkadaşlarımız da kendisine hukuki destek vermek için yanına gidiyorlar. Gece yarısına kadar hukuk çalışıyor.

  GÜRTUNA'YA GÜVENİM TAM

  İstanbul belediye Başkanınızın ANAP'a geçme ihtimali var mı?

  Gazetecilere göre var, bize göre yok. Kendisiyle de konuştum, 'Ben ANAP'taydım, siyaseti bırakmıştım. RP'den teklif geldi siyasete Belediye Başkan Yardımcısı olarak yeniden başladım. Sonra FP beni aday gösterdi. Benim partim ile bir sıkıntım olamaz. Zaten yok ki' diyor. Kendisi de partimizin İstanbul il divanının düzenlediği toplantıların hepsine eksiksiz katıldı. Bazen Genel Başkan olarak tedbirli olayım bu işin içinde başka birşey var mı diye bakıyorum, içimden en ufak bir tereddüt gelmiyor.

  Seçilenin altında çalışırım

  Kongrede diğer adayların şansı ne?

  Bülent Arınç ve Abdullah Gül'ün adaylığını yorumlamak gerekirse... Her ikisi de çok iyi yetişmiş, her göreve liyakatlıdır. Parti adı vermek istemiyorum ama onların genel başkanları ayrıldığında ortaya çıkacak ikinci bir isim var mı? Hiç mevcut bir isim gelmiyor. Oysa FP'de hemen birkaç isim çıkabiliyor.

  Kongre sonrası partiden kopmalar olabilir mi?

  Kopmada ihtimal sıfır. Bizden kesin olarak bir tek taş bile sökülmesi mümkün değil. Ben Genel Başkan seçilirsem, diğer iki aday bana bağlı olarak çalışırlar. İhtimal olarak iki arkadaşımdan biri seçilirse, o seçilmiş olanın altında da bugünkü Genel Başkan Recai Kutan çalışır.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı