Gündem Haberleri

  Halk sahip çıktı

  Hürriyet Haber
  31.10.1997 - 00:00 | Son Güncelleme:

  74'üncü yılını kutladığımız Cumhuriyet Bayramı'ndaki büyük coşku, ‘‘Halkın cumhuriyeti sahiplenmesi’’ şeklinde değerlendirildi. CHP Lideri Baykal, ‘‘Artık cumhuriyet, Türkiye'nin temel meşru siyasal zemini haline geldi’’ dedi.

  YURTTAŞLARIN Cumhuriyet Bayramı'nı bu yıl her zamankinden farklı olarak büyük bir coşkuyla kutlaması dün Türkiye'nin konuştuğu konuydu. Özellikle siyasi çevrelerde bu coşkunun gerekçesi, ‘‘Halkın cumhuriyeti tam olarak sahiplenmesi’’ olarak gösterildi.

  CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Hürriyet'e yaptığı değerlendirmede, ‘‘Bu coşku, Mustafa Kemal'in görevini yaptığını bir kez daha kanıtlamıştır. Şimdi sıra devleti yöneten siyasetçilerde’’ diye değerlendirdi. Baykal, Kayseri'nin RP'li Belediye Başkanı Şükrü Karatepe'nin Atatürk rozeti takmasını ve RP'nin Ankara'daki cumhuriyet kutlamasını kastederek, cumhuriyet ve Atatürk'e karşı çıkanların bile, şimdi bu değerlerin şemsiyesi altına girmeye çalıştığını söyledi. Atatürk'e karşı olanların, toplumdaki büyük cumhuriyet potansiyelini uyandırdığını belirten Baykal, ‘‘Artık cumhuriyet, Türkiye'nin temel meşru siyasal zemini haline geldi’’ dedi. Şimdi görevin devleti yöneten siyasetçilerde olduğunu belirten Baykal, ‘‘Türkiye şimdi, cumhuriyeti çoğulculuk ve insan hakları açısından daha ileri demokrasiye götürmeli, gelir dağılımını düzeltip fakirliği, devlet yönetimindeki çeteleşmeyi ve siyasetteki yolsuzluğu yenmelidir’’ diye konuştu. Bunların cumhuriyetle bağdaşmadığını ve yozlaştırdığını belirten Baykal, şunları söyledi: ‘‘Cumhuriyeti tehdit eden yolsuzluk, kamu yönetimindeki çeteleşme, siyasetteki kirlenme, rant kavgası, kayıtdışı ekonomi, mafya ve hukuksuzluklardır.’’

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı