Gündem Haberleri

  Halk meclisi seçimlerinde son gün

  Hürriyet Planet
  04.01.2012 - 13:20 | Son Güncelleme:

  Mısır'da 28 Kasım'da başlayan genel seçimlerin üçüncü aşaması başladı.

  Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in Şubat ayında devrilmesinden sonra yapılan ilk seçimlerin üçüncü aşamasında yaklaşık 14 milyon seçmen, ülkedeki 27 vilayetten 9'unda parlamentonun 150 üyesini belirlemek için oy kullanıyor.

   

  Halk meclisi seçimlerinden zaferle çıkmasına kesin gözüyle bakılan Müslüman Kardeşler, yeni anayasanın hazırlanmasında tek başına hareket etmek gibi bir düşünceleri olmadığını, tüm partilerle işbirliği içinde çalışacaklarını ifade etti.

   

  Mısır’ın 1952’de bu yana düzenlediği ilk özgür seçimlerde, halk meclisindeki sandalye dağılımının belirlenmesinin ardından devlet başkanlığı seçimleri yapılacak.

   

  Devlet başkanının belirlenmesinin sonra geçici hükümetin başındaki ordunun, Temmuz ayında sivil hükümete yetkilerini devretmesi bekleniyor.

   

  Mısır'da parlamentonun alt kanadının 498 üyesi bulunuyor.

   

  Yeni seçilen parlamentonun öncelikli görevlerinden biri yeni anayasayı hazırlayacak 100 kişilik komisyonu belirlemek olacak.

   

  MÜABREK’İN DAVASI DEVAM EDİYOR

  Mısır'ın devrik lideri Hüsnü Mübarek, oğulları Ala ve Cemal ile eski İçişleri Bakanı Habib El Adli'nin, Kahire Ağır Ceza mahkemesinde dün başlayan duruşmasına bugün devam edildi. /images/100/0x0/55eb4ec1f018fbb8f8b8d910

   

  Mübarek, oğulları ve Adli hakkında hazırlanan iddianameyi dün Başsavcılık adına okuyan Hakim Mustafa Süleyman, devrik liderin cumhurbaşkanlığının son 10 yılını oğlu Cemal'i iktidara getirebilmek için harcadığını ve meşru siyasetçileri bu nedenle yok ettiğini belirtmişti.

   

  Nil televizyon kanalı, kaldığı hastaneden sedyeyle duruşmaya getirilen Mübarek’in görüntülerini yayınladı. 83 yaşındaki Mübarek’in sağlık durumu, koltuğunu kaybetmesinin ardından ağırlaşmıştı.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı