Gündem Haberleri

  Halk Bankası'ndan tarım destek paketi

  A.A.
  23.08.2006 - 11:47 | Son Güncelleme:

  Halk Bankası, tarım sektörü için üç ayrı kredi türünü içeren ve vadeleri 12 ila 60 ay arasında değişen tarım destek paketi düzenledi.

  Halk Bankasından yapılan açıklamada, paket ile, standartları yüksek, kaliteye önem veren, rekabet yeteneği artmış bir tarım sektörünün oluşturulmasına destek verilmesinin hedeflendiği, pakette traktör ve tarımsal ekipman alımları, sera yenileme ve geliştirme faaliyetleri ile ekim öncesi finansal ihtiyaçlara yönelik kredilerin yer aldığı bildirildi.
  Açıklamada, bankanın, Türkiye nüfusunun yüzde 31'inin geçim kaynağı olan tarım sektörüne kapsamlı bir destek sunabilmek amacıyla hazırladığı ve seracılık kredisi, tarım destek kredisi ile traktör ve tarım makineleri kredisi olmak üzere üç ayrı kredi türünü içeren pakette, tüm vadelerin çiftçilerin ödeme şartları gözönünde bulundurularak düzenlendiği kaydedildi.

  Kredilerden yararlanacakların nakit girdisi sağladıkları hasat zamanında ödeme yapabilecekleri aktarılan açıklamada, söz konusu kredilere çiftçilik belgesine sahip, tarım sektöründe faaliyet gösteren gerçek ve tüzel kişilerin başvurabileceği belirtildi.

  Seracılık kredisi, bu alanda faaliyette bulunan ya da bu alana yatırım yapmak isteyen girişimcilerin sera yapımı, onarımı, ürünlerinin paketlenmesi gibi çeşitli işletme giderlerinin finansmanına olanak sağlıyor. Üst limiti 25 bin YTL olan kredi, 24 ay vadeli olarak kullandırılıyor. Tohum, dikim, gübreleme, sulama gibi ekim öncesi ve sonrası tarımsal faaliyetleri finanse etmek ya da hasat toplama dönemindeki nakit ihtiyacını karşılamak amacıyla 12 ay vadeli kullandırılabilen tarım destek kredisinde de üst limit 25 bin YTL olarak belirlendi.

  Traktör ve tarım makineleri kredisi ise sıfır kilometre ya da ikinci el traktör, biçerdöver ve benzeri tarımsal ekipman alımlarında kullanılıyor. Tarım ekipmanları kredisinde 36 aya kadar esnek vade seçenekleri sunulurken, traktör kredilerinde 60 aya varan vadeler söz konusu.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı