GeriGündem Halis Toprak yine duruşmaya katılmadı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Halis Toprak yine duruşmaya katılmadı

Kendisinden 54 yaş küçük biriyle evlenmesinin ardından 7 kızının vesayet altına alınması talebiyle aleyhinde dava açtıkları iş adamı Halis Toprak, duruşmada bulunması için uyarılmasına rağmen sağlık problemleri nedeniyle bugünkü duruşmaya da gelmedi.

Sarıyer 1. Sulh Hukuk Mahkemesindeki duruşmaya, davacılar ve davalı Halis Toprak katılmadı. Duruşmada, davacıların avukatı Burhan Apaydın ve Hürriyet Azak ile Toprak'ın avukatı Bülent Akar hazır bulundu.

Bu duruşmaya katılması için uyarı gönderilen Toprak'ın avukatı Akar, müvekkilinin sağlık nedenlerinden dolayı duruşmaya katılmadığını, bir sonraki duruşmaya katılacağını belirterek, Toprak'ın sağlık durumu ile ilgili raporu hakime sundu.

Davacıların avukatı Burhan Apaydın ise dilekçelerini ve delil listelerini tekrarladıklarını belirterek, delilerin toplanmasını istedi.

Davalı avukatı Akar da delil listesine karşı beyanda bulunacaklarını ve delilleri sunacaklarını belirtti.

Sarıyer Nüfus Müdürlüğüne yazı yazılarak Halis Toprak'ın tüm ailesinin nüfus kayıt tablosunun gönderilmesinin istenmesine karar veren hakim, duruşmayı erteledi.

Bu arada, Halis Toprak'ın “baş dönmesi (meniere)” hastalığı nedeniyle duruşmaya katılamadığı öğrenildi.

DAVANIN GEÇMİŞİ

İş adamı Halis Toprak'ın kızları Aynur Toprak, Şükran Toprak, Ayfer Toprak, Mine Toprak, Ayla Toprak Zengin, Aysel Duruk ve Sevgi Toprak Tunga'nın avukatı Burhan Apaydın, 28 Temmuz 2009 tarihinde Sarıyer 1. Sulh Hukuk Mahkemesine Halis Toprak'ın vesayet altına alınmasını içeren bir dilekçe vermişti.

Dilekçede, 71 yaşındaki Toprak'ın 12 çocuk sahibi olduğu ve Toprak Holding Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptığı sırada Kuşadası'nda kendisinden 54 yaş küçük 17 yaşındaki Nazlıcan adlı “kız çocuğu” ile evlendiği ifade edilerek, bu yaştaki bir kişinin, kendi torunlarından bile küçük bir “kız çocuğu” ile evlenmesinin toplumda büyük tepki topladığına dikkat çekilmişti.

Dilekçede, “Toprak'ın işini gücünü bırakarak balayına gittiği için Toprak Holding'in yönetimsiz bırakılması ve taahhüt olunan borçların ödenmemesi sonucunda TMSF tarafından holding ve holdinge bağlı şirketler ile tüm gayrimenkullere el konularak, Halis Toprak'ın elinden holdingle ilgili tüm yetkilerin alındığı” anımsatılmıştı.

“Toprak'ın 17 yaşında bir kızla evlenmesinin medyada geniş yer aldığı ve 'Züğürt Ağa' denilen Toprak'ın zavallı bir tip olarak nitelendirildiği” savunulan dilekçede, “Toprak Holding'i yönetemeyeceği ve özellikle TMSF'ye karşı yükümlülüklerini yerine getiremeyeceği gerekçesi ve tehlikelerden korunması için Toprak'ın vesayet altına alınması talebinde bulunulmaya ihtiyaç duyulduğu” ifade edilmişti.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle