GeriGündem Halime Hatun Kümbeti'nin önüne yurt yaptılar
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  102
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Halime Hatun Kümbeti'nin önüne yurt yaptılar

Halime Hatun Kümbeti'nin önüne yurt yaptılar
refid:27028611 ilişkili resim dosyası

Van’ın Gevaş İlçesi’nde bulunan ve Selçuklular tarafından 700 yıl önce yaptırılan Halime Hatun Kambeti’nin arkasına 7 yıl önce yaptırılan yurt binasına tepkiler sürüyor. Turistlerin yoğun ilgi gösterdiği tarihi dokunun görüntüsünün kirletilmesine Twitter'dan da tepki gösterildi. Yurt binasının TOKİ tarafından yapıldığı iddia edilmişti. Ancak TOKİ yaptığı açıklamayla iddiaları yalanladı.

Gevaş Belediye Başkanı Sinan Hakan da, "Bu görüntü tarihi katleden bir görüntüdür. Bana göre bir cinayettir. Bunun mutlaka ortadan kaldırılması lazım" dedi.

TARİHİ AYIP TEPKİ ÇEKTİ / Foto Galeri

Gevaş İlçesi’nin önemli tarihi yerlerinden olan Selçuklu Mezarlığı ve hemen yanında bulunan Melik İzeddin tarafından 700 yıl önce kızı Halime Hatun için yaptırılan kümbet turistlerin büyük ilgisini çekiyor. Fakat Halime Hatun Kümbeti’nin hemen arkasına 2007 yılında yaptırılan yurt binası, tarihi dokuya görüntü açısından zarar verdiği için tepkiye neden oluyor.

Halime Hatun Kümbetinin önüne yurt yaptılar


Yıllardır dile getirilen konu yakın zamanda tekrar gündeme gelince Gevaş Belediye Başkanı AK Partili Sinan Hakan tarafından da gündeme alındı. Tepkilerin kendilerini mutlu ettiğini belirten Başkan Hakan şunları söyledi:

"Kümbetin arkasında yurt binası yapılmış. Ve bunun gündeme gelmesi beni mutlu etti. Zira ben her gördüğümde içimi acıtan bir manzaradır. Buranın eski halini de hatırlayan biri olarak bunun çok yanlış birşey olduğunu söylemekte fayda görüyorum. Çok büyük ve güzel bir yatırım yapılmış. Fakat bu yatırım yereldeki bazı yöneticilerin yanlış kararlarıyla çok yanlış bir yere yapılmış. Bu görüntü bu tarihi katleden bir görüntüdür. Bana göre bir cinayettir. Bunun düzeltilmesi için kafamızda bir düşünce vardı. Bununla ilgili önümüzdeki günlerde çalışmalarımız devam edecek. Bunun mutlaka ortadan kaldırılması lazım. Kendi kültürel değerlerimize sahip çıkıp, bunu turizme kazandırmamız gerekiyor. Buraya gelen turistlerin ortak sitemi var bu konuda. İnşallah bunu el birliğiyle ortadan kaldıracağız.

Halime Hatun Kümbetinin önüne yurt yaptılar

TOKİ’DEN YALANLAMA

Bu arada Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), "Halime Hatun Kümbeti"nin yanına Başkanlık tarafından yurt binası inşa edildiği iddialarının gerçek dışı olduğunu bildirdi.

TOKİ'den yapılan yazılı açıklamada, son günlerde bazı basın yayın organlarında, "Gevaş'ta bulunan "Halime Hatun Kümbeti"nin yanına TOKİ tarafından yurt binası inşa edildiği" yönünde haberlerin yer aldığı belirtildi.

Yapılan haberlerin tamamen gerçek dışı olduğu vurgulanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Bahse konu yurt TOKİ tarafından yapılmamıştır. Sorumlu yayıncılık ilkeleri göz ardı edilerek, hiçbir araştırma yapılmadan ve İdaremizden bilgi almaya gerek duyulmadan yapılan haberler İdaremizi karalama ve TOKİ'nin kamuoyundaki olumlu algısını zedeleme amaçlıdır. Vatandaşlarımızın ve kamuoyunun bu tür asılsız haberlere itibar etmemeleri önemle duyurulur."

Yorumları Göster
Yorumları Gizle