Gündem Haberleri

  Haliç'teki sızıntının kaynağı belirlenemedi

  Hürriyet Haber
  30.12.2001 - 16:51 | Son Güncelleme:

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi ÇevreKoruma ve Geliştirme Daire Başkanı Mustafa Öztürk, Haliç`te önceki gün meydana gelen akaryakıt sızıntısının nereden kaynaklandığının henüz belirlenemediğini, devam eden temizlik çalışmalarında ise su yüzeyinden yaklaşık 2.5 ton akaryakıt toplandığını söyledi.

  Haliç`e sızan akaryakıtla ilgili sorularını cevaplandıran Öztürk, sızıntının kaynağının belirlenmesi için alınan numunelerin İstanbul Üniversitesi`nde incelenmesine devam edildiğini kaydetti. Öztürk, "Sızıntının nereden kaynaklandığı henüz tespit edilemedi. Analiz sonucunun alınması, araya yılbaşı tatili de girdiği için 15 günü bulabilir" dedi.

  'Valide Sultan' ve 'Yeni Galata' adlı römorkörler ile 'Mavi Deniz' adlı süpürge gemisinin temizlik çalışmalarının sürdüğünü anlatan Öztürk, bariyerlerle kontrol edilen akaryakıtın deniz tabanınaçökmemesi için su yüzeyine 'hafif malzeme' serildiğini bildirdi.

  Sızıntının halen sürdüğünü ifade eden Öztürk, "Şu ana kadar 2.5 ton civarında akaryakıt toplandı" dedi.

  Akaryakıt temizleme işleminin gelecek hafta cuma gününe kadar sürebileceğini dile getiren Öztürk, "Bu çalışmaların masrafını berleyeceğiz. Üniversite de neden olan firmayı tespit edecek. Gerekeni yapacağız" diye konuştu.

  Vatandaşlardan akaryakıt sızıntısıyla ilgili çok sayıda ihbar  aldıklarını da belirten Mustafa Öztürk, dün yaklaşık 8 noktaya ekip gönderdiklerini, ancak ihbarların asılsız çıktığını anlattı.

  Mustafa Öztürk, Taşkızak Tersanesi ile Kasımpaşa İskelesi arasındaki bölgede, kirliliğe neden olan herhangi bir yerle ilgili bilgisi bulunanların ya da böyle bir olaya neden olup da vicdanen rahatsızlık duyanların '212 449 40 00' numaralı İstanbul Büyükşehir Belediyesi santralini veya '153' numaralı 'Beyaz Masa' telefonunu arayabileceklerini bildirdi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı