Gündem Haberleri

  Halfeti turizme hazırlanıyor

  Hürriyet Haber
  15.07.2001 - 16:56 | Son Güncelleme:

  Bir bölümü Birecik Barajı gölü altında kalan ve yeni yerleşim alanına taşınan Şanlıurfa'nın Halfeti İlçesi, yörede ''Güneydoğu'nun Bodrum'u'' olmak için harekete geçti.

  Halfeti Belediye Başkanı Mehmet Gökçek, Birecik Barajı gölü altında kalan 240 hanenin ilçenin 8 kilometre uzağına taşındığını, 400 hanenin ise yerinde kaldığını söyledi. Baraj suları altında kalan tarihi eser ve binaların farklı bir görünüm yarattığını, Fırat'ın getirdiği doğal güzelliği kazanca çevirmek istediklerini belirten Gökçek, ''Halfeti gibi Birecik Barajı gölü ile kıyı olan Gaziantep topraklarındaki Zeugma antik kenti ve Rumkale ile alternatif turizmde sac ayağı oluşturuyoruz'' dedi.

  Baraj suları nedeniyle ilçe sınırları içinde 5 kilometrelik bir sahil şeridi oluştuğunu, öncelikle bir iskele yaparak, Fırat Nehri'ndetekne turu, sörf, su kayağı ve balıkçılık gibi etkinliklere yer vereceklerini vurgulayan Gökçek, şöyle devam etti:

  ''Artık bu bölgenin insanları su ile yaşamayı öğrenmek zorunda. Suhayatımızın parçası oldu. Evlerimizin, arsalarımızın su altında kalmasına üzülmenin sırası değil. Yeni gelir kaynakları bulmak zorundayız. 20 aile sera, 40 aile ise arıcılık ile uğraşıyor. Güneydoğu insanı Karadenizliler gibi suya yaktın değil ama suya alışacağız ve para kazanacağız. Öncelikle sahil şeridini İskenderun veMersin'den getireceğimiz altın sarısı deniz kumları ile dolduracağız. Daha sonra, Halfeti yavaş yaşvaş iç ve dış turizme açılacak.''  

  Birecik Barajı gölünün yükselmesi ile Zeugma antik kentinin bir bölümünün su altında kalması üzerine, yöredeki arkeolojik alanlara ilginin arttığını kaydeden Gökçek, ''Bu ilgiyi canlı tutmak için göl kenarına, aralarında 4 yıldızlı otelin de bulunduğu çeşitli yatırımlaryapacağız. Müteşebbis ruhlu insanları bölgeye çağırıyoruz'' diye konuştu.  Fırat Nehri'nde su yolu işletmeciliğini başlatacaklarına dikkati çeken Gökçek, sözlerini şöyle tamamladı: 

  ''Belediye olarak alt ve üst yapıyı yapacağız. Özellikle Fırat üzerinde tekne ile Rumkale-Zeugma arasında turlar düzenleyeceğiz. Yatırım yapmak isteyenlere de her türlü imkanı sunacağız. Bu konuda özellikle ekonomik ve ticari bağımlılıklarımız bulunan Gaziantepliler'e büyük görevler düşüyor. Buna yönelenlere her türlü desteği vermeye hazırız. Yabancıların büyük ilgi gösterdiği ve bir yarımadaya dönüşen Rumkale'ye günübirlik olarak hız tekneleri ile tur projelerimiz var. 10-15 kilometrelik bu doğal, tarihi alanı yatırıma çevirmek zorundayız.''

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı