Gündem Haberleri

  Halep'te Suriye ordusu kara harekatı başlattı

  Hürriyet Planet
  08.08.2012 - 12:00 | Son Güncelleme:

  Suriye ordusu Halep'in kuzeyine kara harekatı başlattı. Yeni taarruz başarılı olursa, silahlı muhaliflerin kıskaca alınması ihtimali gündeme gelebilir. İran ve Suriye kaynakları ise silahlı muhaliflerin kentteki komutanlarının öldürüldüğünü duyurdular.

  AFP'ye konuşan Suriyeli bir güvenlik yetkilisi ordunun Selahaddin semtinin batısından doğusuna doğru ilerlediğini kaydetti. Böylelikle semtin ikiye bölünmesi hedefleniyor.

  Adı açıklanmayan yetkili, "Bazı bölgelerde direniş devam etse de, semtin kontrolünü ele geçirmek fazla uzun sürmeyecek" dedi.

  Reuters ajansı ise silahlı muhaliflerin telsizlerden "ordu Selahaddin'e girdi" diye bağrıştıklarını ve tam bir kaos havasının hakim olduğunu bildirdi.

  Suriye resmi haber ajansı SANA ise Selahaddin bölgesinde ordunun tam kontrolü sağladığını ve "teröristlerin" ağır kayıp verdiğini açıkladı.

  ŞİDDETLİ ÇATIŞMA KAMERALARA YANSIDI / WEB TV


  SELAHADDİN ORDU KONTROLÜNDE

  Lübnan'dan yayın yapan Hizbullah'a ait El Manar televizyonu, Selehaddin'in Suriye ordusunun kontrolüne geçtiğini duyurmuştu. El Manar, topçu ve hava desteği eşliğinde ilerleyen birliklerin bazı pozisyonları tuttuklarını ve semte tankların girdiğini bildirdi.

  Reuters'e konuşan bir silahlı muhalif "Geri çekiliyoruz, buradan çıkıyoruz" dedi. Geçtiğimiz hafta semtte kurulan muhaliflere ait bazı kontrol noktalarının da boşaltıldığı belirtiliyor.

  Başka bir silahlı muhalif ise bazı binaların ve sokakların boşaltıldığını ancak kentten çekilmediklerini iddia etti. Reuters'e konuşan kaynak "Bizim çocuklar hala orada ve durum bizden yana" dedi.

  MUHALİF KOMUTANLAR ÖLDÜRÜLDÜ İDDİASI
  İran devlet televizyonu Press TV’nin iddiasına göre, Özgür Suriye Ordusu’nun askeri kanadı olan askeri konseyin Halep sorumlusu El Ukeydi, dün Suriyeli askerlerle girdiği bir çatışmada öldürüldü.

  Düzenli olarak yabancı ajanslara demeç veren Ukeydi'nin bugün hiçbir açıklamada bulunmaması bu iddiayı güçlendiriyor. Öte yandan Suriye kaynakları silahlı muhaliflerin kentteki komutanlarından Abdul Vahit El Dandaşi'nin de çatışmalarda öldürüldüğünü açıkladılar.  


  SİLAHLI MUHALİFLER KISKAÇTA

  Suriye ordusunun kentte çatışmaların başladığı günden bu yana yaptığı yığınağın dün tamamlandığı açıklanmıştı.

  Bu süre zarfında ordu birlikleri kentin merkez bölgelerinin militanların kontrolüne geçmemesi için savunmada kalmış, muhaliflerin elindeki noktalara uçaklar, helikopterler ve topçular tarafından vurulmuştu.

  Selahaddin bölgesinin düşmesi kentte sayıları 3 bine ulaşan muhaliflerin Türkiye'ye uzanan ikmal yollarının kapanması anlamına geliyor. Bu da isyancıların Suriye ordusu tarafından imha edilmesi gibi bir riski beraberinde getiriyor.

  İnsan hakları örgütleri de çatışmalarda sivillerin yaşamlarını yitirmesinden endişe ediyor. Uluslararası Af Örgütü taraflara uluslararası insani kurallara uymaları gerektiği uyarısında bulundu.

  BÜTÜN SAVAŞLARIN ANASI
  Şam yönetimi yanlısı medya organları Halep'teki kontrol savaşını "bütün savaşların anası" olarak nitelendirmişti. Eğer Halep silahlı muhaliflerden temizlenirse, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın eli güçlenecek.

   

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı