Gündem Haberleri

  'Halep'te bir Türk vatandaşı çatışmada öldürüldü'

  Hürriyet Planet
  16.08.2012 - 10:49 | Son Güncelleme:

  İstanbul'da 2003 yılında dört farklı adrese düzenlenen bombalı saldırının aranan isimlerinden olan El Kaide militanın ağabeyi Metin Ekinci Suriye'de ordu güçleriyle girdiği çatışmada öldürüldü.

  El Kaide terör örgütünün Türkiye'de düzenlediği en kanlı eylemin dokuz senedir aranan firari sanığı Azad Ekinci'nin ağabeyinin Temmuz ayında Suriye'ye geçiş yaparak muhalif saflara katıldığı belirtiliyor.

   

  Halep’te 23 kişilik grupla birlikte orduya karşı silahlı çatışmalara giren Ekinci’nin, El Bab kentinde postane memurlarını ve güvenlik görevlilerini çatıdan atarak öldüren ekip içinde yer aldığı da iddia edildi.

   

   

  Suriye devlet televizyonundan dün yapılan açıklamada, Yusuf kod adlı Ürdünlü bir kişinin liderliğini üstlendiği grupla birlikte hareket Ekinci, önceki gün Seyfudevle’de çıkan çatışmada öldürüldü.

   

  Ekinci’yle birlikte grubun diğer üyeleri de çatışmada ölü ele geçirildi. Ekinci’ye ait nüfus cüzdanı ve ceset görüntüleri Suriye devlet televizyonunda yayınlanırken, Türk makamları konuyla ilgili henüz kendilerine ulaşan resmi bilgi olmadığını kaydetti.

   

  İLGİNÇ TRAFİK

   

  Bingöl nüfusuna kayıtlı Metin Ekinci’nin, kardeşi Azad Ekinci gibi bir süre ilahiyat eğitimi aldığı ve El Kaide terör örgütüyle irtibat halinde olduğu öğrenildi. Ekinci, El Kaide davalarının ünlü avukatı Osman Karahan’ın ardından Suriye’de öldürülen ikinci Türk oldu.

   

  Karahan, 2003 yılındaki saldırının zanlılarının avukatlığını yapmıştı. HSBC binasına yapılan bombalı saldırıda kullanılan aracın Metin Ekinci'nin üzerine kayıtlı olduğu ortaya çıkmıştı.

   

  KANLI SALDIRI

   

  2003 yılının Kasım ayında Neve Şalom Sinagogu, Bet İsrael Sinagogu, İngiliz Konsolosluğu ve HSBC'nin Levent'teki genel merkezini hedef alan saldırılarda toplam 57 kişi yaşamını yitirmiş, 700'e yakın kişi de yaralanmıştı.

   

  Avukat Karahan da geçtiğimiz hafta Halep'te Suriye ordusu ile girdiği silahlı çatışmada öldürülmüştü.

   

   

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı